Działy


Lider

Jolanta Dobrzyńska

Eksperci

Zbigniew Barciński
Danuta Kubacka
Elżbieta Misiak

Najnowsze wątki

Raport Ordo Iuris dotyczący akcji "Chrońmy dzieci"

Zapoczątkował: Aleksandra Przybysz / TEMATY RÓŻNE
Niestety akcja Ordo Iuris nie do końca się sprawdziła. Otrzymałam od Instytutu odpowiedź, jaką dostali od dyrekcji szkoły mojego dziecka (w ramach tej akcji) i brakuje tam informacji o warsztatach profilaktycznych, na które szkoła i gmina dopuściła do dzieci firmę, której właścicielką była osoba po studiach gender.

1 komentarze/y


Deweloperzy przestali budować domy i bloki, a korporacje gwałcą język polski!

Zapoczątkował: Artur Blazer / WYCHOWANIE
Japońska NHK pozwana za używanie angielskich słów. Niezadowolony widz pozwał krajowego nadawcę japońskiego za "cierpienie psychiczne" spowodowane nadmiernym użyciem słów zapożyczonych z języka angielskiego i oskarżył o nieodpowiedzialność. Ponieważ społeczeństwo japońskie jest coraz bardziej zamerykanizowane, Hoji Takahashi uważa, że NHK, jako narodowy nadawca w Japonii, powinien preferować język japoński, aby chronić japońską kulturę. Tradycjonaliści we Francji i francuskojęzycznej Kanadzie również martwią się o napływ angielskich słów do ich ojczystego języka. Francuska ustawa Toubon z 1994 r. nakłada obowiązek używania języka francuskiego w publikacjach rządowych, części miejsc pracy, reklamach, a także w części mediów i szkołach finansowanych przez państwo. Wyjątkiem są kursy uniwersyteckie. W Izraelu na produktach bardzo ciężko znaleźć cokolwiek w języku angielskim - praktycznie wszystkie napisy są w języku hebrajskim. Naród ten potrafi zadbać o swój język.

3 komentarze/y


Już co trzecie dziecko w Polsce może mieć depresję!

Zapoczątkował: Artur Blazer / TEMATY RÓŻNE
Według szacunków nawet u 20 proc. osób przed 18. rokiem życia wystąpią zaburzenia depresyjne, a objawy depresji może mieć co trzeci nastolatek. Objawy depresji wśród nastolatków różnią się od tych występujących u dorosłych i często są mylone z buntem młodzieńczym, naturalnym etapem procesu dojrzewania.

0 komentarze/y


Egzaminy wstępne na studia i nie tylko ..

Zapoczątkował: Krzysztof Strawinski / KSZTAŁCENIE
ktoś pytał dwa tygodnie temu o sprawy rekrutacji na studia, przepraszam tę osobę, że tak późno się odzywam, może sprawa nieaktualna, a może ktoś inny skorzysta z podanej informacji poniżej, opisuję przepisy, które uznaję za najważniejsze w procesie rekrutacji, wybrane zagadnienia dotyczące zasad rekrutacji na studia wyższe, podstawy prawne, czy uczelnie mogą organizować egzaminy wstępne, czy mogą pobierać opłaty rekrutacyjne,,,, itd itp.

0 komentarze/y


Zmiany w opłatach. Od 1 stycznia opłaty za przedszkola mają charakter publicznoprawny

Zapoczątkował: Artur Blazer / KSZTAŁCENIE
Od 1 stycznia opłaty za przedszkola mają charakter publicznoprawny, a nie - jak dotąd - cywilnoprawny.

0 komentarze/y


Uczą dzieci śpiewać ku czci diabła

Zapoczątkował: Iza Matczak / WYCHOWANIE
Szok!!! W Holandii zamiast Bożonarodzeniowych kolęd, dzieci śpiewają hymn ku czci szatana!

2 komentarze/y


Czy za dużo prac domowych, to za mało czasu na zajęcia dodatkowe i życie rodzinne?

Zapoczątkował: Iwona Rudzik / KSZTAŁCENIE
Jako była nauczycielka wiem, jakie programy nauczyciele musieli realizować, dlatego też zadawali do domu, ale jako matka pamiętam, że często nie mogliśmy nigdzie wyjść ani wyjechać, ponieważ dzieci musiały odrabiać lekcje. Sytuacja się nie zmieniła, dziś jako babcia chcę z wnukami porozmawiać, zabrać na spacer czy do kina, ale oni odrabiają lekcje! Podobno są już szkoły w Polsce, w których nie ma prac domowych. Czy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami? Przykładowo w Finlandii nie zadaje się prac domowych na poziomie edukacji podstawowej. A jak jest w innych krajach?

1 komentarze/y


Disce puer Latine, ego nobilem te faciam (Ucz się chłopcze łaciny, a ja zrobię cię szlachcicem)

Zapoczątkował: Anna Zalewska / KSZTAŁCENIE
Dlaczego w liceach nie ma obowiązkowej łaciny, nawet w klasach z rozszerzonymi przedmiotami humanistycznymi? Środowisko filologów klasycznych jest niewielkie a ich głos ledwo słyszalny.

2 komentarze/y


Przemoc w szkole

Zapoczątkował: Ewa Rybicka / WYCHOWANIE
Przemoc jest wszędzie, w szkole, na ulicy, w mediach, ale trudno się z nią pogodzić, gdy widzi się dzieci znęcające się nad młodszymi dziećmi, niereagujące nauczycielki i obserwujące to inne dzieci.

0 komentarze/y


Czy wszyscy muszą mieć maturę?

Zapoczątkował: Alicja Głowacka / KSZTAŁCENIE
Dlaczego tylu uczniów idzie do liceum i technikum zamiast kształcić się w szkołach zawodowych?

2 komentarze/y


Czy nauczyciel może przeszukać ucznia?

Zapoczątkował: Ewa Rybicka / ORGANIZACJA SZKOŁY
Moja córka, uczennica pierwszej klasy liceum, po powrocie ze szkoły opowiedziała mi, co wydarzyło się tego dnia w szkole i co ją tak bardzo zbulwersowało.

1 komentarze/y


Jakie nauczyciele mają "narzędzia" do dyscyplinowania uczniów?

Zapoczątkował: Aleksandra Przybysz / ORGANIZACJA SZKOŁY
Od kilku lat mieszkam w bliskim sąsiedztwie szkoły. Jest to szkoła średnia w dużym mieście. Często obserwuję zachowanie części młodzieży i muszę powiedzieć, że to, co widzę, nie napawa optymizmem.

2 komentarze/y


Statystyka po Gutenbergu

Zapoczątkował: Samokształcenie w rodzinie - reaktywacja / FILOZOFIA EDUKACJI
Samokształcenie w rodzinie domowej edukacji ekonomicznej, wymagać będzie statystycznych analiz samodzielnego korzystania z cyfrowych zasobów wiedzy.

0 komentarze/y


Stuletnia idea u podstaw nowoczesnej edukacji

Zapoczątkował: Jolanta Dobrzyńska / FILOZOFIA EDUKACJI
Zadziwia żywotność dwudziestowiecznych utopii, nie zakotwiczonych w wiedzy o człowieku ani w teorii poznania, ze skrzętnie skrywaną ich niechlubną historią. Zdumiewa też fakt, że idee pedagogiczne zrodzone na przełomie XIX i XX wieku wciąż nazywa się ”nowymi” i ”nowatorskimi”.

1 komentarze/y


O SZKOLE ZABAWOWEJ

Zapoczątkował: Jolanta Dobrzyńska / FILOZOFIA EDUKACJI
Jak w każdej innej dziedzinie, tak i w wychowaniu obowiązuje zasada: im coś cenniejsze tym większym trudem trzeba za to płacić.

1 komentarze/y


Używając szkolnej medycyny

Zapoczątkował: Samokształcenie w rodzinie - reaktywacja / FILOZOFIA EDUKACJI
Otwarte zasoby wiedzy wymagają kompetencji do solidarnego rozwoju wiedzy.

0 komentarze/y


SOLIDARNY ROZWÓJ WIEDZY

Zapoczątkował: Samokształcenie w rodzinie - reaktywacja / FILOZOFIA EDUKACJI
Ekonomia gospodarki opartej na wiedzy, powinna wprowadzić takie miary dobrostanu społecznego, które oddadzą rozwój samodzielności w korzystaniu z nowoczesnych technologii.

0 komentarze/y


Przykład genderystowskiej edukacji

Zapoczątkował: Grzegorz Strzemecki / KSZTAŁCENIE
Obłąkane podejście genderystów do seksualności i edukacji najlepiej jest pokazywać na konkretach przykładach. Przyjrzyjmy się jednemu z nich.

3 komentarze/y


Szkoła dla elit

Zapoczątkował: Jolanta Dobrzyńska / FILOZOFIA EDUKACJI
John Taylor Gatto przedstawił, na podstawie programów dziesięciu elitarnych szkół prywatnych USA, wyznaczniki dobrego kształcenia.

1 komentarze/y


PEDAGOGIKA PERSONALISTYCZNA

Zapoczątkował: Jolanta Dobrzyńska / FILOZOFIA EDUKACJI
Działania wychowawcze nie mogą pomijać tego kim jest człowiek, tak jak rolnik uprawiający ziemię do konkretnej gleby odnosi swoje zabiegi.

1 komentarze/y