sobota, 19 kwietnia, 2025

Misje Chrześcijańskie a Badania Etnograficzne – Historia i Współczesność

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie poświęcone tematyce dawnych i współczesnych relacji pomiędzy badaniami etnograficznymi a misjami chrześcijańskimi. Wydarzenie odbędzie się 12 czerwca o godzinie 18:30 w Pracowni Duży Pokój.

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję poddać dyskusji historyczne relacje pomiędzy badaniami etnograficznymi a działalnością misyjną. Temat zostanie omówiony z perspektywy teorii postkolonialnej, z naciskiem na działania badawcze i misyjne w Afryce Subsaharyjskiej.

Nie można zaprzeczyć, że misje chrześcijańskie oraz ośrodki badawcze były historycznie powiązane w skomplikowany sposób. Na przełomie XIX i XX wieku ośrodki misyjne w Afryce nie tylko transformowały praktyki religijne i społeczne, ale również były miejscami badań języków oraz zbierania artefaktów. Misjonarze często należeli do towarzystw badawczych i podejmowali kariery akademickie.

Misje Chrześcijańskie a Badania Etnograficzne - Historia i Współczesność
/Źródło grafiki: 

https://www.facebook.com/StowarzyszeniePracowniaEtnograficzna

/

W czasach współczesnych, za sprawą zapoczątkowanych przez Malinowskiego praktyk profesjonalizacji zawodu etnograficznego oraz rozwoju nurtów krytycznych w teorii antropologicznej, związek między misjami a badaniami etnograficznymi nie jest już tak oczywisty ani eksponowany. Niemniej jednak w pewnych środowiskach rola misji w produkcji wiedzy etnograficznej pozostaje nadal istotna. Przykładem może być Polska, gdzie wielu profesjonalnych badaczy łączy swoje prace z rolą duchowną, a początkujący etnolodzy często rozpoczynają swoje badania pod opieką instytucji misyjnych. Kościół katolicki w Polsce wciąż wywiera duży wpływ na kształtowanie wyobrażeń o Afryce poprzez muzea, wystawy misyjne, biuletyny, prasę, kazania i inne media.

Spotkanie ma na celu otwarcie “czarnej skrzynki” (Latour) i zbadanie, w jaki sposób te związki wpłynęły na rozwój dyscypliny, a także jak ten pomijany aspekt oddziałuje na jej obecny kształt.

Dyskusję poprowadzi dr hab. Magdalena Lubańska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Udział w niej wezmą dr Natalia Zawiejska z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Piotr Cichocki z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Link do wydarzenia


Więcej na temat Stowarzyszeniu Pracownia Etnograficzna i organizowanych wydarzeniach można dowiedzieć się na stronach:

Podróże z antropologią – Podróże z antropologią (etnograficzna.pl)

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna – To etnografki i etnografowie, którym się chce

Facebook – StowarzyszeniePracowniaEtnograficzna

etnograficzna – YouTube

NIW

POWIĄZANE

597FaniLubię
242SubskrybującySubskrybuj

NAJNOWSZE