środa, 23 kwietnia, 2025

IGRCE 2024 – Tradycje cyrkowe na Lubelszczyźnie

Fundacja Sztukmistrze inauguruje projekt IGRCE 2024, który promuje cyrk współczesny. W ramach inicjatywy zaplanowano warsztaty, pokazy oraz profesjonalne spektakle cyrkowe, a także współtworzenie spektakli amatorskich. Celem projektu jest integracja społeczności gmin Wohyń i Zalesie oraz mieszkańców Ośrodków dla cudzoziemców znajdujących się w tych lokalizacjach.

Nazwa projektu odwołuje się do średniowiecznych form cyrkowych, które były popularne na Lubelszczyźnie. “Igrce”, czyli widowiska o charakterze ludycznym, unikały motywów politycznych i religijnych, skupiając się na akrobatyce i sztukach cyrkowych. Artyści, którzy tworzyli te przedstawienia, byli w wiecznej wędrówce, często występując pod gołym niebem, prezentując szeroki wachlarz form, od pantomimy przez śpiew i żonglerkę, po akrobatykę.

Projekt IGRCE 2024 ma na celu aktywizację i integrację lokalnej społeczności, promując kulturę dostępną dla wszystkich, zachęcającą do uczestnictwa i współprzeżywania. Cyrk współczesny stanowi silne źródło inspiracji i zaangażowania.

IGRCE 2024 - Tradycje cyrkowe na Lubelszczyźnie
/źródło grafiki: 

https://www.facebook.com/fundacjasztukmistrze

/

Projekt rozpocznie się prezentacją spektaklu „Tribute”, który odbędzie się 17 czerwca o godzinie 19:00 w Berezówce oraz 23 czerwca o godzinie 20:00 w Wohyniu. Po spektaklu nastąpi “Cyrkowy Tydzień” – seria warsztatów, podczas których uczestnicy będą mieli okazję pod okiem specjalistów przygotować własny spektakl i zaprezentować go lokalnej społeczności.

W drugiej połowie roku planowana jest wycieczka do Lublina na Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE oraz pokaz podsumowujący projekt – “Variete”, gdzie uczestnicy wystąpią razem ze swoimi trenerami.

Spektakl „Tribute” łączy teatr i cyrk, inspirując się prozą Isaaca Bashevisa Singera. W duchu twórczości Noblisty, za pomocą żonglerki, akrobatyki i innych dyscyplin cyrkowych, opowiada o ponadczasowych dylematach „Sztukmistrza”, duchach oraz tym, co zniknęło nagle i bezpowrotnie w „Wielkiej katastrofie”. Przedstawienie porusza również tematy ludzkich słabości, obaw, nadziei i radości, które są wciąż aktualne.

Oprawa muzyczna spektaklu również odgrywa ważną rolę. Muzyka Lou Reeda, Amy Winehouse, The Ramones, Leonarda Cohena, Lenny’ego Kravitza i Boba Dylana, artystów o żydowskim pochodzeniu, stanowi istotny element spektaklu. Tytuł „Tribute” nawiązuje do próby oddania hołdu światu, który już nie istnieje.

Link do wydarzenia


Więcej na temat Fundacji Sztukmistrze i organizowanych wydarzeniach można dowiedzieć się na stronach:

Sztukmistrze.pl – Sztuka i kultura nowego cyrku

Facebook – Fundacja Sztukmistrze

Fundacja Sztukmistrze – YouTube

NIW

POWIĄZANE

597FaniLubię
243SubskrybującySubskrybuj

NAJNOWSZE