Już za kilka dni – 20 sierpnia – w Jarosławiu rozpocznie się kolejny, 30. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej “Pieśń Naszych Korzeni”. Jest to zjawisko wyjątkowe na mapie wydarzeń kulturalnych, na które niecierpliwie oczekują miłośnicy tradycyjnej muzyki nie tylko z Polski. Tutaj bowiem są prezentowane najciekawsze dzieła szeroko pojętej muzyki dawnej, te wielkie i mniej znane, te sławne i te czekające na odkrycie. Jak zwykle, przez kolejnych osiem dni będzie można słuchać muzyki instrumentalnej i wokalnej w znakomitych wykonaniach, wziąć udział w warsztatach, spędzić czas na wspólnych śpiewach – mszach i nabożeństwach.
“Na koncertach wśród publiczności siedzą wielcy muzycy, którzy w kolejne dni dają koncerty. Jest wielu ludzi, którzy chcą naprawdę coś zrozumieć, stawiają pytania, są otwarci na eksperymenty, to niepowtarzalna atmosfera, której nie spotkałem poza Jarosławiem […] Jest wierna publiczność, która przyjeżdża od lat. To miejsce, w którym można się wiele dowiedzieć. Nie jako zdystansowany obserwator zbierający wiedzę, lecz przez uczestnictwo, które nas zmienia – mówił w jednym z wywiadów Marcel Peres, wybitny znawca chorału, muzyk – wykonawca, stały gość festiwalu, a także honorowy obywatel Jarosławia.
W tym roku mistrz poprowadzi warsztaty – “Notre-Dame za murami: monodia i polifonia czasów szkoły Notre-Dame (XII-XIII w.)”. Natomiast w tajniki jutrzni ormiańskiej wprowadzi uczestników Andrij Szkrabiuk podczas spotkań “Godzina Wschodu Słońca”.
Źródło grafiki: https://www.facebook.com/piesnnaszychkorzenijaroslaw, autorstwa Marianny Oklejak
Festiwal to także debata, na której prowadzi się rozmowy, stawia się i stara odpowiedzieć na istotne pytania – głównie te o tradycję. Czym jest i jak można ją przeżywać i odczuwać współcześnie. “Mówi się, że jest ona niewidzialną nicią ciągłości między pokoleniami. Taką nicią jest dla nas również muzyka. Dawna i tradycyjna. Religijna i świecka. Liturgiczna i taneczna. Wokalna i instrumentalna. Tradycja to nasza pamięć czasów zaprzeszłych. Muzyka to nić, której trzymamy się spacerując po labiryntach minionego. Po tej samej nici jednak również to, co dawne przychodzi do nas, wkracza w naszą współczesność, stawiając pytania o swoją aktualność… Czy myśli, emocje, doświadczenia i przeżycia zawarte przez artystów w muzyce średniowiecza, renesansu, baroku mogą współbrzmieć z naszą dzisiejszą wrażliwością? Czym jest nasza tożsamość?”
Jak podkreślają organizatorzy, i o czym wiedzą stali bywalcy, festiwal jest miejscem nie tylko wspaniałych estetycznych doznań, lecz także czasem poszukiwania i spotkania. Warto więc zajrzeć w tych dniach do Jarosławia, by sięgnąć w głąb, by doświadczyć dotknięcia dawnych czasów, obcować z wielokulturowymi tradycjami, by przeżyć cudowne spotkania z muzyką i zakochanymi w niej ludźmi.
Źródło grafiki: https://www.facebook.com/piesnnaszychkorzenijaroslaw, autorstwa Marianny Oklejak
Jednym z głównych organizatorów Festiwalu, a przede wszystkim jego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie “Muzyka Dawna w Jarosławiu”. Twórcy czerpią inspiracje z okresów największej świetności tego miasta, kojarzonymi ze słynnymi jarmarkami, dzięki którym Jarosław – miasto styku kultur – stawał się miejscem bogatych tradycji, tętniącym życiem kulturalnym.
Stowarzyszenie w swoich projektach nawiązuje do duchowego dziedzictwa dawnych czasów, podejmuje szeroko zakrojone działania kulturalne, jednak te najważniejsze dotyczą muzyki i przejawiają się w prowadzonych przez cały rok warsztatach, kursach i koncertach. Ich kulminacją jest właśnie organizowany co roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”.
Niepowtarzalna atmosfera panująca na festiwalu, to cecha podkreślana zarówno przez zaproszonych gości – wykonawców, jak i wiernych słuchaczy – uczestników warsztatów tego wydarzenia. Kontakt ze światowej sławy zespołami, znawcami, wykonawcami – nadaje wyjątkowego charakteru, prestiżu i czyni Jarosław ważnym europejskim ośrodkiem studiów i praktyki muzyki dawnej i tradycyjnej. Podczas Festiwalu także niezwykle istotna jest współpraca organizatorów z miejscowymi klasztorami, gdzie odbywają się msze, koncerty, wspólne nabożeństwa. Stowarzyszenie prowadzi także systematyczną pracę badawczo-dokumentacyjną dotyczącą muzycznej tradycji Podkarpacia.
Więcej o Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” i działalności Stowarzyszenia “Muzyka Dawna w Jarosławiu” można się dowiedzieć na stronach:
Pieśń Naszych Korzeni – Festiwal Muzyki Dawnej w Jarosławiu (jaroslaw.pl)
Festiwal Pieśń Naszych Korzeni | Facebook
Muzyka Dawna w Jarosławiu | Stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu" (jaroslaw.pl)
Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu | Facebook