“W naszej codziennej pracy uczymy czerpać z doświadczeń przeszłych pokoleń. Głęboko wierzymy, że historia jest nauką żywą, która nie sprowadza się wyłącznie do ćwiczeń z pamięci.”
Kierując się tą ideą Fundacja Na rzecz Wielkich Historii specjalizuje się w odkrywaniu na nowo historii i ich prezentowaniu. Wykorzystując nowoczesne technologie sprawia, że historyczne zbiory – stare kolekcje zdjęć, archiwa filmowe – stają się dostępne dla szerokiej publiczności, odzyskują także nową, atrakcyjną formę.
To właśnie historie są przestrzenią w której tworzy projekty Fundacja na rzecz Wielkich Historii. Organizacja między innymi dwa lata temu uruchomiła w Warszawie pierwszy polski Digipunkt – miejsce digitalizowania starych zdjęć, filmów, slajdów. Jest to doskonały sposób, by zamknięte dotąd w skrzyniach i szufladach pamiątki ożyły i zaczęły opowiadać swoje historie. Punkt działa nieodpłatnie dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy, a od 2020 roku zdigitalizowano w nim ponad 50000 obiektów.gdzie mieszkańcy Warszawy mogą bezpłatnie przesłuchać i przegrać do współczesnego formatu cyfrowego archiwalne nagrania filmowe (taśmy 8 mm, super 8 mm, VHS, DV, DCAM, DVD) i dźwiękowe (płyty gramofonowe, taśmy magnetofonowe, CD), a także zeskanować przezrocza, negatywy (w kilku formatach), zdjęcia czy listy, pamiętniki, dokumenty, gazety, wycinki, a nawet książki.
Źródło grafiki: https://www.facebook.com/wielkiehistorie/
Organizacja jest doskonale przygotowana do realizowania tych zadań, ma bowiem za sobą już ponad 10-letnie doświadczenie w digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Współpracuje przy projektach cyfrowych z instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Dysponuje profesjonalnym sprzętem do digitalizacji większości analogowych formatów i popularnych nośników, takich jak płyty gramofonowe, przeźrocza czy taśmy filmowe.
W ramach kolejnego projektu, zatytułowanego “Powrót do Edenu”, powstanie wirtualna wystawa opisującą przedwojenny świat podwarszawskich kurortów – Falenicy i Otwocka. Bohaterami tej wielowymiarowej opowieści będą mieszkańcy malowniczych miejsc, koegzystujące ze sobą rożne społeczności – przede wszystkim polska i żydowska, ówczesne życie kulturalne, polityczne i społeczne.
Dom Sierot, Orkiestra pod batutą Janusza Korczaka, 1923
Jak zapowiada Fundacja na swojej stronie internetowej, przedstawiona będzie historia bohaterów bardziej i mniej znanych. Tu bowiem – “Janusz Korczak założył wakacyjną filię słynnego Domu Sierot, tu działało nowatorskie Sanatorium Medema, miejsce pracy bohaterskiej lekarki Tola Mintz, zwanej „Korczakiem w spódnicy”. Po tych i innych fascynujących historiach nie pozostało wiele śladów, nie funkcjonują w świadomości lokalnej społeczności, nie mówiąc już o opinii międzynarodowej, dla której terytorium Polski to przede wszystkim miejsce zagłady, a nie życia. ” Wystawa będzie dostępna w internecie w trzech wersjach językowych – polskim, angielskim i hebrajskim”.
Inne zrealizowane już projekty, z których zasobów można korzystać w internecie to “Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego” , “Wirtualne Muzeum Tadeusza Kościuszki” czy “Polacy w kulturze świata”.
Więcej o projektach i działalności Fundacji Na rzecz Wielkich Historii można się dowiedzieć na stronach:
Digipunkt – Fundacja na rzecz Wielkich Historii (wielkiehistorie.pl)