Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” (wcześniej: Fundacja Dzieci Niczyje) została założona w 1991 roku i odtąd nieprzerwanie dążą do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo oraz były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości.
Działania warszawskiej Fundacji koncentrują się na ochronie najmłodszych przed krzywdzeniem, a także na zminimalizowaniu konsekwencji, jakie niesie ze sobą doświadczenie przemocy. Dużą uwagę przywiązujemy do wspierania rodziców – aby dzieci mogły od nich dostać jak najlepszą opiekę i wychowanie. „W ramach pomocy oferujemy krzywdzonym dzieciom i ich opiekunom pomoc psychologiczną i prawną. Uczymy dzieci, jak mogą uniknąć przemocy i wykorzystywania. Uczymy dorosłych, jak traktować dzieci/co mogą zrobić, żeby nie były krzywdzone. Informujemy dorosłych, jak reagować, gdy podejrzewają, że dziecku dzieje się krzywda. Wpływamy na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka” – czytamy w statucie tej organizacji.
Grafika należy do Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę | Facebook
Stowarzyszenie prowadzi również centra pomocy, w którym dzieci pokrzywdzone w wyniku przestępstwa (wykorzystywanie seksualne, przemoc) oraz ich opiekunowie, otrzymują interdyscyplinarną pomoc. Centra oferują miejsce przyjaznego przesłuchania dzieci uczestniczących w procedurach karnych, pomoc medyczną, psychiatryczną i prawną. Interdyscyplinarny zespół placówki działa we współpracy z lokalnymi służbami a pomoc jest bezpłatna. W Centrach Pomocy Dzieciom dostępne są m.in.: konsultacje psychologiczno-pedagogiczne, psychiatryczne, porady prawne, prowadzenie terapii indywidualnej; interwencje w sytuacjach kryzysowych; a także konsultacje dla profesjonalistów: psychologów, pedagogów, pracowników służby zdrowia oraz pracowników socjalnych.
W grudniu 2020 roku Fundacja wystosowała petycję do premiera polskiego rządu, Mateusza Morawieckiego, w której domaga się zniesienia w okresie ferii zimowych, zakazu przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna (od poniedziałku do piątku pomiędzy ósmą a szesnastą).„Nie wszyscy rodzice czy opiekunowie mają możliwość, aby towarzyszyć dziecku czy nastolatkowi nawet podczas krótkiego wyjścia z domu – w godzinach, które są standardowo godzinami pracy. W praktyce oznacza to pozbawienie wielu dzieci możliwości wyjścia w czasie dnia z zamkniętej przestrzeni, choćby na krótki spacer z psem. Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu” – wnioskują na stronie internetowej: fdds.pl. „W działaniach ochronnych podejmowanych przez rząd, które dotyczą dzieci, konieczne jest uwzględnienie ich praw (…) Decyzje dotyczące dzieci powinny być konsultowane z ekspertami: (psychologami, pediatrami, psychiatrami. Zakaz wychodzenia z domu stoi w zdecydowanej sprzeczności z potrzebami psychofizycznymi dzieci i młodzieży” – czytamy w apelu Fundacji z Warszawy.
Grafika należy do Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę | Facebook
W Centrum Dziecka i Rodziny (dawniej program: „Dobry Rodzic – Dobry Start”) wolontariusze Fundacji zajmują się obroną dzieci przed krzywdzeniem i przemocą poprzez wsparcie i edukację rodziców, a także promocję tzw. dobrego rodzicielstwa. „Wiemy, że do przemocy wobec dzieci często dochodzi z powodu bezradności i zagubienia rodziców, ich frustracji i braku kompetencji rodzicielskich” – czytamy na rodzice.fdds.pl
***
Więcej o działalności Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” można się dowiedzieć na stronach:
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę | Facebook