Ich nowy – wspólny dom
Jednym z założycieli Fundacji jest dziennikarz Adam Kompowski, dlatego w swoich działaniach dużą wagę przywiązują do wizerunku i dobrych kontaktów z mediami. To właśnie dzięki jednej ze stacji informacyjnych mogliśmy dowiedzieć się, że Dom Autysty, na który zbierali fundusze od początku swojego istnienia, został w końcu otwarty. Teraz dbają o to, by mógł codziennie przyjąć jak największą liczbę potrzebujących.
Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców nastolatków, uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w poznańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Zbigniewa Tylewicza. Ich najważniejszym celem jest zabezpieczenie przyszłości całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci: po ukończeniu edukacji, a także po ewentualnej śmierci rodziców. „Nasza placówka będzie otwarta także na inne dorosłe osoby z autyzmem. Chcemy prowadzić dzienne zajęcia dla osób z Poznania i okolic, organizować pobyty wytchnieniowe, wspierać w znalezieniu pracy tych, którzy będą w stanie ją podjąć, animować życie kulturalne ludzi z autyzmem” – piszą na stronie internetowej: domautysty.org.pl. W nowopowstałej placówce prowadzone będą nie tylko zajęcia dzienne, ale również – weekendowe pobyty wytchnieniowe. Społecznicy z Poznania chcą także organizować półkolonie dla dzieci i młodzieży z autyzmem (zarówno letnie, jak i zimowe).
Grafika należy do Fundacja Dom Autysty | Facebook
Wsparcie dzieci i młodzieży osób ze spektrum autyzmu nie byłoby możliwe, gdyby nie ich wcześniejsze działania. Takie, jak choćby: „Aukcja dla Domu”, przeprowadzona w tym roku w poznańskim „Centrum Kultury Zamek” już po raz piąty. Ze względu na pandemię koronawirusa aukcję można było śledzić wyłącznie przez internet i tam podbijać rozpoczynające się od dwustu złotych, stawki. Jej katalog obejmował ponad sto pozycji, w większości prac malarskich i grafik, ale także: fotografii, rzeźb czy plakatów. Podczas aukcji zlicytowano ponad sto prac, z których większość przekazali artyści związani z Poznaniem, choć znalazły się wśród nich również znane osoby z innych miast, jak choćby: Wilhelm Sasnal – polski malarz i autor filmów oraz artystka zajmująca się m.in. malarstwem, rzeźbą, fotografią, rysunkiem i grafiką – Dorota Buczkowska.
Warto odnotować, że Miasto Poznań przekazało Fundacji w użytkowanie wieczyste ziemię pod ich placówkę, udało im się także zdobyć dofinansowanie do jej budowy z funduszy unijnych. Jak zapewniają, jednocześnie chcą wspierać starania o odpowiednie finansowanie tego typu placówek. „Obecne uregulowania prawne są bardzo niekorzystne, dlatego w Polsce nie powstają małe placówki całodobowej opieki nad dorosłymi autystami i innymi – całkowicie niesamodzielnymi osobami niepełnosprawnymi. W krajach zachodnich właśnie takie małe domy są podstawową formą opieki nad nimi” – podkreślają. O zmianę przepisów stara się „Porozumienie Autyzm Polska”; Fundacja Dom Autysty jest jego członkiem od 2015 roku. Kolejnym celem, jaki przed sobą stawiają, jest propagowanie wiedzy o autyźmie, chorobie nie przez wszystkich znanej i rozumianej, na którą w Polsce cierpi około trzydzieści tysięcy osób, w tym dwadzieścia tysięcy dzieci.
Grafika należy do Fundacja Dom Autysty | Facebook
***
Więcej o działalności Fundacji Dom Autysty można się dowiedzieć na stronach:
Strona główna – O nas (domautysty.org.pl)
Fundacja Dom Autysty | Facebook