środa, 19 marca, 2025

Stowarzyszenie ekologiczno-kulturalnego ZIARNO – Uniwersytet Ludowy, warsztaty, pierwsza ekowioska

Wszystko zaczęło się w 1989r, kiedy Peter Stratenwerth spakował najpotrzebniejsze rzeczy i  starą ciężarówką przybył ze Szwecji do Grzybowa. Na miejscu zakupił 5 hektarów ziemi i od  dawna niezamieszkany, pozbawiony dostępu do wody domek. Zafascynowany ekologicznym  gospodarstwem postanowił uczynić z niego swoje źródło dochodu: w dawnym kurniku zbudował piec do wypiekania chleba oraz kocioł do wyrobu serów.  
Ale na tym nie poprzestał; zawsze chciał prowadzić również aktywność społeczną, dlatego juz w  1990r. zorganizował pierwsze w Grzybowie Święto Michała. Wkrótce poznał swoją przyszłą żonę,  Ewę, z którą wspólnie organizowali wycieczki do Grzybowa, gdzie można było podziwiać gospodarstwo ekologiczne – jedno z pierwszych w Polsce. Od 1994 zaczęli też wydawać lokalną gazetę – „Wieści z nad Wisły”.  

I tak narodził się pomysł utworzenia stowarzyszenia ekologiczno-kulturalnego ZIARNO. W ramach tej inicjatywy zaczęli organizować warsztaty edukacyjne z zakresu ekologii zarówno dla dzieci jak i dorosłych, zielone szkoły i warsztaty dla szkół, a także skupili się na rozwoju lokalnym: obchodach świąt, pomocy potrzebującym czy wspieraniu działalności ekologicznych. Wkrótce zaintrygowała ich także idea uniwersytetów ludowych; taki uniwersytet to forma edukacji powstała w Danii w XIXw., kierowana miedzy innymi do rolników i mieszkańców wsi,  którzy ze względu na ograniczenia – zarówno ekonomiczne jak i geograficzne – nie mieli  możliwości kształcenia się.  


Grafika należy do Stowarzyszenia ZIARNO 
https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Ekologiczno-Kulturalne-Ziarno-748568435234650

W Grzybowie, z inicjatywy Państwa Stratenwerth, powstał Ekologiczny Uniwersytet Ludowy im.  Brata Rogera z Taizé. Oprócz zajęć z zakresu rolnictwa odbywają się także te dotyczące kultury, filozofii, czy nauk społecznych, można również uczestniczyć w debatach oxfordzkich lub  warsztatach rękodzieła. Nie brakuje też zajęć dla mieszkańców, takich jak wspólne pisanie ikon czy  teatrzyk cieni. Latem organizowane są kursy, na które przybywają słuchacze z całego świata. Nadal funkcjonuje także sklep z pieczywem i serami, które Peter Stratenwerth zaczął produkować po przybyciu do Polski. Pieczony przez niego chleb, zwany „chlebem Petera” lub  „hrubym” robiony jest wg staropolskiej receptury: w piecu opalanym drewnem, ze świeżo  zmielonej mąki, na zakwasie.  

Ale Grzybów to także jedna wielka wspólnota, dlatego obecnie powstaje tam pierwsza w Polsce chrześcijańska ekowioska.  
Podróżujący po świecie Tomasz Kaczmarek, zafascynowany ideą takiej samowystarczalnej  społeczności, postanowił stworzyć ją tu. Zaczęło się od założenia strony internetowej –  ekowioska.org, aby odnaleźć entuzjastów swojego pomysłu. W końcu trafił do Grzybowa. Od razu  wiedział, że to idealne miejsce.  
W ten sposób udało się stworzyć coś, co sami mieszkańcy nazywają „grzybowskim ekosystemem” –  sieć relacji opartych na współpracy. Jak sami mówią – tak właśnie wyglądało życie pierwszych  chrześcijan.  
Mieszkańcy spotykają się na wspólnych posiłkach, wieczornej modlitwie, ale przede wszystkich  wspólnie walczą, aby ich styl życia nie zanieczyszczał naszej planety.

***

Więcej o działalności Stowarzyszenia ZIARNO można się dowiedzieć na stronach:

http://www.ziarno.grzybow.pl/

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Ekologiczno-Kulturalne-Ziarno-748568435234650

POWIĄZANE

0FaniLubię
239SubskrybującySubskrybuj

NAJNOWSZE