"Jeśli każdy w swoim kręgu czyni to, co najlepsze, wkrótce świat będzie wyglądać lepiej."
Autor tych słów, błogosławiony Adolf Kolping, żyjący i działający w XVIII -wiecznej Kolonii, jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli nauki społecznej Kościoła Katolickiego. Jego pełne poświęcenia potrzebującym życie, zaowocowało pięknymi dziełami a także beatyfikacją, którą przeprowadził w 1991 roku Jana Pawła II .
Pochodzący z ubogiej rodziny chłopiec od dziecka marzył o kapłaństwie, lecz z powodu biedy, już jako 13 podjął pracę zarobkową i przez kolejnych dziesięć lat był szewcem. Księdzem został dzięki wsparciu finansowemu życzliwych ludzi. Potem w swojej posłudze nigdy o potrzebach ubogich nie zapomniał. Już w swojej pierwszej parafii zaangażował się w pracę na rzecz potrzebujących, początkowo był duchowym opiekunem a później kierownikiem katolickiego stowarzyszenia młodzieży czeladniczej, założonego przez nauczyciela Johanna Breuera, a w 1849 roku stworzył Koloński Związek Katolickich Czeladników. Pracy społecznej poświęcił całe swoje życie, pomagał młodym pracownikom zakładając bursy, kasy chorych, kasy oszczędnościowe, szkoły wieczorowe i świetlice, głosząc kazania i pisząc prace propagujące społeczne nauczanie Kościoła. Swoim podopiecznym zapewniał wsparcie duchowe i otaczał ich życzliwą opieką. Szerzył idee stowarzyszeń czeladniczych także w innych krajach – Austrii, Belgii, Szwajcarii, na Węgrzech, gdzie powstawały kolejne wspólnoty. Dzisiaj Dzieło Kolpinga nadal trwa i niesie pomoc najbardziej potrzebującym w Europie, Afryce i Ameryce Płd. Obecnie Dzieło Kolpinga liczy ok. 470 000 członków działających w 5 800 Rodzinach Kolpinga w 61 krajach świata. W Polsce istnieją 43 Rodziny Kolpinga, w których działa ponad 1000 osób. W naszym kraju Dzieło Kolpinga działa od 30 lat, a Fundacja Dzieła Kolpinga ma swoją siedzibę w Krakowie. Misja Fundacji brzmi – Jako chrześcijanie, we współpracy ze społecznościami lokalnymi, budujemy odpowiedzialność za sprawiedliwy i solidarny Jeden Świat.
Grafika należy do Fundacjii Dzieła Kolpinga w Polsce https://www.facebook.com/FDKolpinga/
Celem działania Fundacji jest wspieranie społecznie użytecznych działań w różnorodnych dziedzinach życia społecznego oraz rozwijanie i umacnianie postaw nastawionych na partnerskie współdziałanie w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i ochronie praw i wolności człowieka i obywatela w Polsce i krajach rozwijających się a szczególnie prowadzenie działalności oświatowej, kulturalnej, naukowej, informacyjnej, pomocy i samopomocy społecznej, w ochronie życia rodzinnego i profilaktyce społecznej, ochronie zdrowia i środowiska naturalnego oraz sportu i turystyki.
Projekty i programy realizowane przez Dzieła Kolpinga dotyczą globalnej edukacji, pomocy rozwojowej krajom Globalnego Południa, walki z głodem i ubóstwem, respektowania praw człowieka, budowanie świadomości wspólnej odpowiedzialności za kondycję i dobre funkcjonowanie światowego społeczeństwa .
Fundacja organizuje warsztaty i szkolenia służące propagowaniu kolpingowskich idei, prowadzi akcje pomocowe i zbiórki pieniędzy dla potrzebujących..
Podczas pandemii Fundacja wspomaga Honduras, który przez koronawirusa, dengę oraz głód znalazł się w szczególnie trudnej sytuacji.
Promując ideę sprawiedliwego handlu, Fundacja wspomaga także produkcję rolniczą, w tym uprawy kawy w Meksyku i Hondurasie. Kawa uprawiana jest tam na rodzinnych plantacjach, naturalnymi metodami, a rolnicy, dzięki korzystnym umowom, są sprawiedliwie nagradzani.
Kawa marki Tatico – co w dialekcie Tzotzil znaczy "Bogu dzięki", jest dostępna w Polsce i można ją kupić, a tym samym wspierać działania fundacji, przez stronę internetową https://sklep.kolping.pl/2-strona-glowna .
Kawa jest uprawiana na certyfikowanych ekologicznych plantacjach, ręcznie zbierana, a w obróbka- suszenie i palenie, odbywają się tradycyjnymi, mistrzowskimi metodami, dzięki czemu jest to produkt najwyższej jakości.
***
Więcej o działalności Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce można się dowiedzieć na stronach:
http://www.fundacja.kolping.pl/
https://www.facebook.com/FDKolpinga/