Fundacja Książąt Lubomirskich to kontynuacja działalności dobroczynnej, prowadzonej jeszcze w XVI i XVII wieku. Potomkowie tej spokrewnionej z rodem Piastów rodziny, z powodzeniem wspierają rozwój polskiej sztuki i nauki, rozwijają projekty medyczne, kulturalne oraz edukacyjne.
Ich przedsięwzięcie nie ogranicza się do wąskich dziedzin życia i ewaluuje wraz z upływem czasu, obejmując: fundowanie stypendiów dla studentów, zakup sprzętu komputerowego i medycznego, aż po odbudowę szczególnie cennych zabytków, już w nowym ekologicznym duchu, zgodnie z czasami, w jakich przyszło nam żyć.
Cele Fundacji są uniwersalne i mogą być realizowane w każdym miejscu – Fundacja działa na terenie całego kraju. Jak czytamy w statucie tej organizacji, ich misją jest: „Stwarzanie i zapewnianie warunków dla krzewienia i propagowania postaw patriotycznych, humanistycznych, prospołecznych; wspieranie przedsięwzięć mających za przedmiot oświatę i wychowanie oraz kulturę i sztukę; pomoc w edukacji i starcie życiowym oraz prowadzenie działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz aktywizacji zawodowej i życiowej dla młodzieży”. Istotnym aspektem ich działalności jest także umacnianie społeczeństwa patriotycznego i umacnianie więzi międzypokoleniowych oraz wspieranie oraz tworzenie ogólnodostępnych placówek medycznych. Fundacja Lubomirskich patronowała m.in. „Ogólnopolskiej Konferencji Prawno-Medycznej” zorganizowanej przez młodzież z Rzeszowa, należącej do Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa.
Grafika należy do Fundacja Książąt Lubomirskich, Jan Lubomirski (fundacjaksiazatlubomirskich.pl)
Fundacja prowadzi działalność edukacyjną, społeczną i naukową, wspierając wyspecjalizowane instytucje i osoby prywatne oraz tworząc własne placówki. Nasze działania programowe realizowane są poprzez dofinansowanie projektów naukowo-badawczych, stypendialnych, kulturalnych oraz integrację środowiska najbardziej zasłużonych dla naszego rodzin. Potomkowie znanych z kart historii, Jana czy Stanisława, współuczestniczą również w wystawie „Lubomirscy (…) Polityka i prywatność” organizowanej przez Muzeum – Pałac w Wilanowie. Razem z tą placówką wydaje książki dotyczące rodziny i z nią związane, wypożycza należące do rodziny obiekty oraz udziela szerokiego wsparcia merytorycznego.
Fundacja wspiera działalność klubu piłkarskiego WKS Szreniawa z Nowego Wiśnicza, funduje także stypendia dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego, ze szczególnym uwzględnieniem tych pochodzących z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Wspomaga również finansowo i organizacyjnie grupę rekonstukcji historycznych „Per Saeecula”, działającą w Nowym Wiśniczu. Warto odnotować, że na zamku w tej miejscowości, należącym niegdyś do wojewody krakowskiego – Sebastiana Lubomirskiego – Fundacja organizowała coroczne bale charytatywne. Zebrane fundusze pozwoliły m.in. na wybudowanie szpitala dla dzieci z porażeniem mózgowym, tomografu komputerowego do wykrywania nowotworów u najmłodszych pacjentów i zakup karetki ratunkowej dla szpitala powiatowego w Bochni.
Grafika należy do Fundacja Książąt Lubomirskich | Facebook
Fundacja Lubomirskich wspiera również odbudowę kościoła barokowego na terenie klasztoru karmelitów bosych. Przypomnijmy, że fundacja klasztoru w Wiśniczu była wotum dziękczynnym za zwycięstwo wojsk polskich pod Chocimiem w 1621 roku, gdzie Stanisław Lubomirski sprawował naczelne dowództwo po śmierci hetmana Jana Karola Chodkiewicza. Jednocześnie klasztor miał pełnić rolę rodzinnego mauzoleum, w którym chowano ciała zmarłych członków rodu. Kolejny projekt zakłada przeniesienie pracującej tam obecnie placówki penitencjarnej oraz stworzenie punktu konsultacyjnego w Łodzi dla poszkodowanych w wyniku przemocy w rodzinie.
***
Więcej o działalności Fundacji Książąt Lubomirskich można się dowiedzieć na stronach:
Fundacja Książąt Lubomirskich, Jan Lubomirski (fundacjaksiazatlubomirskich.pl)
Fundacja Książąt Lubomirskich | Facebook