poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Potęga naszego umysłu – Szansę na rozwój ma każdy – przekonują edukatorzy ze Świętokrzyskiego

Twórcze Myślenie” powstało z myślą o dzieciach, aby: uczyć, inspirować, wzbudzać zainteresowanie nauką oraz wyrównywać szanse edukacyjne.

Fundacja naukowa została zarejestrowana na początku 2016 roku przez jej fundatora i jednocześnie założyciela – Piotra Sołkiewicza, autora "magicznej kostki", która w 2008 roku zdobyła wyróżnienie jury dziecięcego w ogólnopolskim konkursie: "Zabawka przyjazna dziecku". ”Są dwa wyrażenia, które w prosty sposób przedstawią naszą Fundację: podróż i ciekawość” – opisują na stronie internetowej: planetaziemia.com. „Podróżowanie, to wyrażenie kojarzy się przede wszystkim z turystyką, zwiedzaniem i odkrywaniem ciekawych zakątków, poznawaniem innych kultur, historii miejsc, w których byliśmy lub jesteśmy. Ciekawość z kolei to wielka i inspirująca siła; matka wszystkich odkryć i wynalazków, która uczy przekraczania granic oraz szuka nowych rozwiązań. To dzięki niej nasza cywilizacja nieustannie się rozwija” – opowiadaja o swojej edukacyjnej działalności.

Fundacja została wybrana w 2020 roku na do prezentowania uczniom jędrzejewskich szkół podstawowych postaci dwóch wybitnych polskich chemików i fizyków: Zygmunta Wróblewskiego i Karola Olszewskiego, którzy jako pierwsi na świecie skroplili (metodą kaskadową) tlen i azot. Młodzież poznaje w ten sposób ich dorobek naukowy oraz metody, jakich używali w swoich odkryciach. Projekt tworzony jest z myślą powiększenia wiedzy związanej z historią polskiej i światowej nauki, ma także przynieść dodatkowe korzyści związane z pogłębieniem wiedzy z zakresu nauk empirycznych oraz przyrodniczych.


Grafika należy do Fundacja Naukowa Twórcze myślenie 

Fundacja ”Twórcze Myślenie” była również odpowiedzialna za projekt: „Laboratorium Profesora Pytalskiego”, w którym młodzi pasjonaci nauki mogli odkrywać świat, wykonując wiele ciekawych, magicznych i – czasami – intrygujących eksperymentów. W centrum zainteresowania naukowych animatorów znajduje się również nie do końca szerzej znana nauka, jaką jest entomologia, którą popularyzują poprzez liczne prelekcje, wystawy owadów oraz współpracę z doktorantami tego kierunku z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ciekawą inicjatywą był również festyn edukacyjny, który miał za zadanie przybliżyć Strefę Ciepła „Baltic Pipe”: strategiczny projekt polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Na jego uczestników czekały pokazy eksperymentów naukowych, gry i zabawy z animatorami, a także rowerowe wyzwanie: „Kręcimy kilometry. Celem tego ostatniego było pokonanie łącznie dystansu dziewięciuset kilometów: tyle, ile wyniesie łączna długość gazociągów w ramach budowy „Baltic Pipe”. Fundacja z Kielc była odpowiedzialna za realizację zadań związanych z pokazami eksperymentów naukowych.

Z kolei ich autorska akcja: „Potęga umysłu” ma odpowiedzieć na interesujące pytanie: „Czy można sterować urządzeniami za pomocą naszego mózgu? Można się było o tym przekonać, korzystając z licznych interaktywnych stanowisk wykorzystujących bioelektryczną aktywność mózgu. Fundacja „Twórcze Myślenie” zorganizowała również wystawę planszową: "Owady i pajęczaki w Polsce – fakty, mity, ciekawostki", z którą odwiedzała świętokrzyskie szkoły. Wszyscy chętni mogli zobaczyć, jak wyglądają największe, najpiękniejsze i najdziwniejsze motyle, chrząszcze, wije, pająki, ważki czy karaczany.

Fundacja cały czas poszukuje wolontariuszy, którzy będą pomagać przy realizacji programów edukacyjno-naukowych oraz tych związanych z ekologią i ochroną środowiska naturalnego. Mile widziane są wszystkie osoby, które interesują się fizyką, matematyką, biologią, przyrodą oraz elektroniką. A wszystko to z myślą o kolejnych uczniach z regionu, do której chcą dotrzeć ze swoją misją wyrównywania szans w twórczym rozwoju młodych umysłów.

***

Więcej o działalności Fundacji Twórcze Myślenie” można się dowiedzieć na stronie:

Fundacja Naukowa Twórcze myślenie (planetaziemia.com)

POWIĄZANE

597FaniLubię
243SubskrybującySubskrybuj

NAJNOWSZE