środa, 30 kwietnia, 2025

Aktywizacja lokalnych społeczności w podejmowaniu działań sprzyjających agro bioróżnorodności

Propolis,czyli kit pszczeli, wytwarzany jest z kitu pszczelego z dodatkiem balsamu pyłkowego. Zawiera wiele aktywnych substancji dzięki którym ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Propolis ma silne właściwości antyseptyczne, działa przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Wyciąg z propolisu wzmacnia układ odpornościowy, jest stosowany z powodzeniem w leczeniu przeziębienia, grypy, zakażenia górnych dróg oddechowych. Sprawdzi się także świetnie przy chorobach jamy ustnej, problemach z zębami, trudno gojących się ranach, oparzeniach czy odmrożeniach.

Badania potwierdzają także, że na działanie propolisu wrażliwe są gronkowce, paciorkowce, grzyby (np. Candida albicans) i dermatofity (grzyby powodujące grzybice skóry, włosów, paznokci).

Warto więc, gdy aura nas nie rozpieszcza, przyrządzić nalewkę propolisową dla wzmocnienia organizmu. Potrzebne jest 50 g propolisu, 150 ml wody, 350 ml spirytusu 96%.

Oczyszczony i rozdrobniony propolis należy zalać wodą i spirytusem i odstawić na 2-3 tygodnie w ciemne miejsce. Codziennie trzeba wstrząsać mieszankę 2-3 razy. Potem już tylko trzeba miksturę przesączyć przez gazę, watę lub filtr do kawy do ciemnej, szklanej butelki i nalewka jest gotowa użycia. Przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu,  do spożycia nadaje się przez 12 miesięcy. W propolis z ekologicznej pasieki można zaopatrzyć się w sklepiku Fundacji Ekoostoja z Pławna, Gidle.


Grafika należy do Fundacja Ekoostoja | Facebook

Fundacja Ekoostoja to organizacja, której misją jest aktywizacja lokalnych społeczności w podejmowaniu działań sprzyjających zachowaniu agro bioróżnorodności poprzez wykorzystanie jej wartości ekonomicznej. Fundacja współpracuje aktywnie z mieszkańcami powiatów: radomszczańskiego, częstochowskiego i włoszczowskiego oraz  organizacjami pozarządowymi oraz  jednostkami administracji samorządowej,promując wszelkie proekologiczne nastawienie i działania. Jako swoje największe osiągnięcia przedstawiają projekty, których rezultaty konkretnie wpłynęły na zmianę otoczenia i świadomości społecznej. Było to założenie własnej ekologicznej pasieki pszczelej, aplikowanie i udział w konkursach których celem jest pomoc lokalnej społeczności i ochrona przyrody.

Upowszechniania tematów związanych z wsią i ekorolnictwem wśród społeczeństwa polskiego i regionu,


Grafika należy do Fundacja Ekoostoja | Facebook

Fundacja zajmuje się także wspieraniem ochrony środowiska naturalnego, ekoturystyki i ekologicznego rolnictwa oraz ogrodnictwa, wspomaganiem rozwoju organizacji lokalnych i promowania integracji społecznej, z promocją polskiej kultury, tradycji i dziedzictwa narodowego, rozwojem ekologicznych i biodynamicznych metod produkcji rolnej, pochodzącego od nich lokalnego przetwórstwa i produktu, pielęgnowanie rzemiosła kulturowego, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, zwracając szczególną uwagę na ochronę i pomnażanie zasobów genetycznych oraz rolniczą różnorodność biologiczną ochrony środowiska, zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego na obszarach wiejskich.

***

Więcej o działalności Fundacji Ekoostoja można się dowiedzieć na stronach:

Fundacja EKOOSTOJA – DZIAŁAJĄC LOKALNIE – TWORZYMY GLOBALNIE

Fundacja Ekoostoja | Facebook

POWIĄZANE

597FaniLubię
243SubskrybującySubskrybuj

NAJNOWSZE