Pomysł powołania Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego zrodził się w 2017 roku. Twórcy zostali zainspirowani przykładem niemieckich placówek zajmujących się nauczaniem przez internet osób dorosłych – Heimvolkshochschule (Uniwersytety Ludowe). Działalność Uniwersytetu poświęcona jest przede wszystkim osobom dorosłym z obszarów wiejskich.
Inicjatorzy pomysłu pragną aby ZUL stał się swoistego rodzaju centrum międzykulturowym organizującym zarówno długie (2-letnie) kursy, jak i krótkie (weekendowe) kursy. Poza tym planują przygotowywać wystawy, wernisaże, warsztaty, szkolenia czy przedsięwzięcia integrujące środowisko lokalne (mając na uwadze zarówno najbliższych sąsiadów z otoczenia ZUL, jak i przyjaciół z Niemiec).
Ze względu na bliskość Niemiec, prowadzący Uniwersytet postanowili postawić przede wszystkim na naukę języka niemieckiego dla Polaków, oraz języka polskiego dla Niemców), a tym samym na szeroko pojętą wymianę międzykulturową. oprócz nauki języka można również skorzystać z wielu kursów i warsztatów – między innymi muzycznych, wokalnych, szachowych czy ceramicznych. Uniwersytet rozpoczął działalność dwa lata temu i wciąż Uniwersytet Ludowy w Mierzynie jest pierwszą taką placówką powstałą w województwie zachodniopomorskim i pierwszą w zachodniej części Polski.
Grafika należy do Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy | Facebook
Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy jest Fundacją jego założyciele biorą czynny udział w spotkaniach Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych oraz w pracach nad przygotowaniem Programu Wsparcia Uniwersytetów Ludowych opracowywanym we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Założyciele ZUL odbywają wizyty studyjne w tożsamych placówkach w Polsce w Niemczech i w Danii.
***
Więcej o działalności Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego można się dowiedzieć na stronach:
Home – Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy | Facebook