W 1996 roku rodzice niepełnosprawnych dzieci z Oławy i okolic dostrzegli potrzebę stworzenia w okolicy miejsc umożliwiających im rehabilitację i terapię; i tak, przy pomocy samorządu miasta narodziło się Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza”.
Organizacja wspiera przede wszystkim dzieci i młodzież niepełnosprawne od urodzenia do dorosłości, z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego, czyli np. z zespołem Downa, autyzmem, dziecięcym porażeniem mózgowym itd. Celem stowarzyszenia jest usamodzielnienie swoich pacjentów oraz stworzenie im jak najlepszych warunków funkcjonowania w społeczeństwie.
W tym roku otwarte zostało Centrum Rehabilitacyjno-Terapeutyczne na które składają się trzy placówki: Ośrodek Terapeutyczno-Rehabilitacyjny, Warsztat Terapii Zajęciowej i Zakład Aktywności Zawodowej.
W ośrodku rehabilitacyjnym przebywa aktualnie około 100 niepełnosprawnych dzieci, którym na co dzień świadczona jest pomoc. W ramach Zakładu Aktywności Zawodowej podopieczni pracują w Restauracji Chochelka, a także świadczą usługi porządkowo-ogrodnicze.
Grafika należy do Stowarzyszenia "Tęcza" https://www.facebook.com/StowarzyszenieTeczawOlawie/
W Warsztacie Terapii Zajęciowej osoby niepełnosprawne wykonują codziennie piękne przedmioty, takie jak dekoracje czy stroiki, które później zakupić można za pomocą specjalnego fanpage’a na Facebook'u o nazwie „Dzieła Naszych Rąk”, wspierając przy tym stowarzyszenie, ponieważ dochód w całości przeznaczony jest na integrację uczestników (wycieczki, kultura). Obejmujemy opieką naszych podopiecznych „od maluszka do staruszka” poprzez szerokie, wielokierunkowe wsparcie procesów rehabilitacyjno-terapeutycznych w okresie od noworodka, przez okres przedszkolny, wczesnoszkolny i dorastania. Po zakończeniu okresu edukacji nasi podopieczni mogą zostać objęci szerokim zakresem rehabilitacji zdrowotnej, społecznej i zawodowej w Warsztacie Terapii Zajęciowej a następnie mogą podjąć pracę w Zakładzie Aktywności Zawodowej, w której poza integracją społeczną, rehabilitacją zawodową również prowadzona jest rehabilitacja zdrowotna. – możemy przeczytać na stronie.
Stowarzyszenie oferuje wiele różnych form i procesów terapeutycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów. Oprócz podstawowych, takich jak rehabilitacja ruchowa, logopedia czy praca z psychologiem, znaleźć można np. hipoterapię na koniu, muzykoterapię, trening EEG biofeedback, drużynę harcerską, wpływającą pozytywnie na budowanie relacji, empatii i tolerancji, a także alpakoterapię i terapię w Sali Doświadczania Świata, pełnej świateł, przedmiotów wydających dźwięki, emiterów zapachów i urządzeń multisensorycznych, które stanowią część realizowanego w 2020 projektu „Tęczowy Świat Autysty” w ramach zleconych zadań publicznych z Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.
Jeśli zdrowie pacjenta nie pozwala na terapię w siedzibie stowarzyszenia, rehabilitanci oferują także terapię domowe.
Aktualnie, aby wesprzeć stowarzyszenie, powstał „Tęczowy Bazarek Pomocy”, na którym można wystawić na licytację dowolne przedmioty, a tym samym wesprzeć finansowo działania stowarzyszenia pozwalając na zachowanie ciągłości procesów rehabilitacyjno-terapeutycznych podopiecznych.
***
Więcej o działalności Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Tęcza” można się dowiedzieć na stronach:
https://www.facebook.com/StowarzyszenieTeczawOlawie/
https://www.facebook.com/Dzie%C5%82a-Naszych-R%C4%85k-103486494860887