Aurea Porta to Fundacja Przyjaciół Sztuk, której działania opierają się na wpieraniu polskiej kultury, ale przede wszystkim na promowaniu twórczości Bogusława Schaeffera – grafika, krytyka, muzykologa, autora książek i dramatów, dziennikarza, pedagoga i przede wszystkim jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
Założycielem fundacji był aktor filmowy i teatralny Marek Frąckowiak(†06.11.2017). Co roku organizowany jest festiwal Era Schaeffera – energiczne widowisko multimedialne, interaktywna przestrzeń teatralna i muzyczna, ukazująca dzieła mistrza w różnych odsłonach. Do udziału zapraszani są wybitni artyści scen polskich i zagranicznych, a głównym celem festiwalu jest przybliżenie postaci profesora, który wciąż doceniany jest bardziej poza granicami naszego kraju. „Jest to Festiwal awangardy muzyczno-teatralnej, wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem i słowem, skupiający wybitnych twórców polskich i zagranicznych.
Tworząc Festiwal Era Schaeffera, wydarzenie nazwane od nazwiska Mistrza, Fundacja Aurea Porta przybliża postać Bogusława Schaeffera, wszechstronnego twórcy – artysty określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku.”
Grafika należy do Aurea Porta https://www.facebook.com/FundacjaAureaPorta/
W zeszłym roku odbyła się 11. edycja festiwalu, połączona również z obchodami 90-tych urodzin samego Schaeffera. Z tej okazji została również wydana płyta z utworami jego autorstwa, wykonywanymi przez światowej sławy polskich pianistów. Schaeffer zmarł 01.07.2019r., niecały miesiąc po swoich 90-tych urodzinach.
W tym roku, w ramach projektu „Kultura w sieci” odbyło się wydarzenie online, oparte na improwizacji inspirowanej partyturami Bogusława Schaeffera. Artyści biorący udział w projekcie, przebywali w domach, ogrodach, na ulicach, w parkach i tam właśnie, zgodnie z ustaleniami poczynionymi z reżyserem, odgrywali 5 różnych fragmentów scen lub monologów, nie znając pozostałej części scenariusza, co za tym idzie nie wiedząc, co zrobią pozostali artyści. Ważną część performensu stanowił właśnie element zaskoczenia i reakcja „tu i teraz”, nadająca całości dramaturgii i urozmaicająca przebieg akcji. Spektakl stanowił rodzaj artystycznych puzzli, układających się w jedną, spójną całość podczas trwającego 60 minut wydarzenia z udziałem aktorów, muzyków i tancerzy z wielu stron świata.
***
Więcej o działalności Fundacji Aurea Porta można się dowiedzieć na stronach:
https://www.facebook.com/FundacjaAureaPorta/