Oratorium św. Dominika Savio w Łodzi istnieje od czasu gdy przybyli tu Salezjanie w 1922 roku. Zakon ten, powstał by kontynuować dzieło założyciela, św. Jana Bosko, który całe swoje życie poświęcił pracy z dziećmi i młodzieżą, tworząc dla nich oratoria i szkoły. Misja Salezjanów wciąż jest aktualna, a cel jaki przyświeca Oratorium św. Dominika to – prowadzić młodzież do świętości, towarzysząc jej w nauce, pracy, modlitwie i radosnym spędzaniu wolnego czasu.
Dzisiaj Oratorium jest najważniejszą częścią Salezjańskiego Centrum Młodzieżowego. Działa tu wiele grup i wspólnot młodzieżowych między innymi Duszpasterstwo Młodzieży Gimnazjalnej i Szkół Średnich „Źródło”, świetlice środowiskowe, grupy animatorów oraz młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.
Prace w Oratorium są podzielone na kilka grup, tak, by struktura Oratorium pozwalała na realizowanie zadań wychowawczo – duszpasterskich.
Głównodowodzący to Salezjanie (SDB) – którzy są duszpasterzami grup, stowarzyszeń i wspólnot młodzieżowych i dziecięcych działających w środowisku oratoryjnym. „Kierownika Oratorium mianuje Inspektor. Kierownik podlega Dyrektorowi Wspólnoty. Razem z nim i jego Radą podejmuje ważniejsze decyzje. Im też przedstawia sprawozdanie merytoryczno – finansowe”.
Grafika należy do Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi | Facebook
Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników (SSW) – włączają się poprzez służbę w duchu i posłannictwie Księdza Bosko w pracę na rzecz dzieci i młodzieży w Oratorium.
Rada Oratorium – jej przewodniczącym jest wg Statutu Kierownik Oratorium, tworzą osoby wybrane przez Walne Zgromadzenia Stowarzyszenia Oratorium. Rada Oratorium jest wg statutu zarządem stowarzyszenia.
Oratoryjna Rada Młodych (LRM) – tworzą ją najstarsi animatorzy. Lokalna Rada Młodych jest organem doradczym w programowaniu wszelkich działań młodzieżowych w środowisku oratoryjnym i współpracuje z duszpasterzami oraz liderami poszczególnych grup i wspólnot w realizacji tych programów. Delegat ORM wchodzi w skład Inspektorialnej Rady Młodych.
Animatorzy – są nimi młodzi ludzie, którzy ukończyli bądź kontynuują formację Szkoły Animatora Oratorium i towarzyszą swoim kolegom i koleżankom. Wspólnie z całą wspólnotą wychowawczo duszpasterską (WWD), której centrum jest wspólnota salezjańska, opracowują coroczny lokalny projekt wychowawczo duszpasterski, w oparciu o dokumenty Kościoła i Zgromadzenia”.
Stowarzyszenie pracując na rzecz rodzin, realizuje projekty ograniczające ubóstwo i wykluczenie społeczne. Aktualnie prowadzony program wsparcia obejmuje grupę 60 dzieci, które korzystają z zajęć wyrównawczych z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, niemieckiego i włoskiego, zajęcia z ekspresji kulturalnych (obejmujące zajęcia artystyczne oraz wycieczki na terenie Łodzi i okolic, oraz wycieczki do kin i teatrów. Uczestniczą w zajęciach sportowo rekreacyjnych oraz zajęciach kształtujących kompetencje społeczne i obywatelskie.
***
Więcej o działalności Oratorium św. Dominika Savio można się dowiedzieć na stronach:
Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi | Facebook
Oratorium św. Dominika Savio (@oratorium.savio.lodz) • Zdjęcia i filmy na Instagramie