Każdemu kto potrzebuje wsparcia i porady udzielą radcowie, adwokaci, mediatorzy oraz osoby zajmujące się poradnictwem obywatelskim.
Rejestracja elektroniczna na porady: np.ms.gov.pl.
System nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego działa w Polsce od 2016 roku. Jest to obecnie ponad 1.500 punktów nieodpłatnej pomocy – informacja o ich lokalizacji dostępna na stronie – darmowapomocprawna.ms.gov.pl.
Każdy kogo nie stać na skorzystanie z usług kancelarii prawnej ma w takich punktach dostęp do określonych usług prawnych i poradniczych . Zakres i zasady pomocy reguluje ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Zakres porad prawnych obejmuje – Informacje o stanie prawnym lub obowiązkach i uprawnieniach, wskazanie sposobów rozwiązania problemu prawnego, sporządzenie projektu pisma (z wyłączeniem spraw w toczących się już postępowaniach), w tym o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika, poinformowanie o kosztach i ryzyku finansowym skierowania sprawy do sądu, wsparcie w zakresie prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej (pod warunkiem, że nie zatrudniasz od roku innych osób), nieodpłatna mediacja.
Zakres nieodpłatnej mediacji to między innymi przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji, przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie mediacji w sprawie karnej, przeprowadzenie mediacji (przez mediatora).
Mediacja jest dobrowolna, nieformalna i poufna, a mediator jest osobą bezstronną.
Stowarzyszenie Sursum Corda z siedzibą w Nowym Sączu działa od ponad dwudziestu lat, wcześniej jako grupa wsparcia dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej. Zespół skupiony był wokół ówczesnego duszpasterstwa młodzieżowego przy Parafii Kolejowej w Nowym Sączu.
Fundacja zajmuje się pomocą społeczną, profilaktyką i edukacją na na rzecz osób chorych, niepełnosprawnych, a także opuszczających zakłady karne. Obszar działalności jest szeroki a zespół jest wspomagany przez wielu wolontariuszy, którzy udzielają pomocy każdemu kto jej potrzebuje. Niesiemy pomoc każdemu, kto znajdzie się w sytuacji, która bez wsparcia życzliwych i dobrych ludzi jest beznadziejna.
W 2014 r. Stowarzyszenie otworzyło Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej, w którym osoby opuszczające zakład karny oraz ich bliscy a także bliscy osób osadzonych, otrzymują różne formy wsparcia w okresie do 3 miesięcy od zwolnienia z zakładu karnego lub aresztu śledczego. Dodatkowo, bliscy osób osadzonych mogą skorzystać z pomocy w okresie do 3 miesięcy od ich osadzenia.
***
Więcej o działalności Stowarzyszenia Sursum Corda można się dowiedzieć na stronach:
Stowarzyszenie Sursum Corda – W górę seca (sc.org.pl)
Stowarzyszenie Sursum Corda /w górę serca/ | Facebook
