sobota, 19 kwietnia, 2025

Seminarium „Wokół maski i karnawału w Europie” – zrozumieć karnawalizację tradycji

Pracownia Duży Pokój, przy ul. Wareckiej 4/6 w Warszawie, 24 listopada od 11:00 stanie się miejscem znaczącej dyskusji naukowej na temat karnawalizacji tradycji w Europie, dzięki seminarium organizowanemu przez warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Wydarzenie to, zatytułowane „Wokół maski i karnawału w Europie”, skupia się na rosnącym zainteresowaniu lokalnych społeczności europejskich w odrodzenie tradycji używania masek i celebracji karnawałowych.

Seminarium rzuca światło na aktualną rolę tych praktyk, analizując, czy fenomen ten jest zjawiskiem globalnym oraz jak karnawalizacja wpływa na tradycje. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną różnorodne perspektywy i badania, zapewniając holistyczne spojrzenie na ten kulturowy fenomen.

Wśród prelegentów znajdują się wybitni eksperci w dziedzinie karnawalistyki oraz etnologii, tacy jak prof. dr hab. Wojciech Dudzik z Instytutu Kultury Polskiej UW, który wygłosi prezentację zatytułowaną "Moja pierwsza maska". Dr Vladimir Bocev z Muzeum Republiki Macedonii Północnej podzieli się swoimi badaniami nad użyciem masek w obrzędach w Macedonii, Bułgarii i Chorwacji. Dr Alena Leshkevich z Instytutu Badań nad Kulturą UMCS przybliży temat przebierańców w białoruskich zwyczajach dorocznych, a dr Tadeusz Baraniuk z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW przedstawi perspektywę antropologiczną na polskie zapusty.

Kolejne prelekcje będą dotyczyć ukraińskich Małanek (dr Justyna Laskowska-Otwinowska) oraz karnawalizacji Urzecza (Mariusz Raniszewski). Ponadto, zostanie zaprezentowana książka "Zapusty na Kujawach. Szkice etnograficzne", będąca owocem pracy zespołu badawczego z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

Spotkanie poprowadzi Amudena Rutkowska z Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Seminarium to jest okazją do zrozumienia i docenienia bogactwa europejskich tradycji karnawałowych w ich współczesnym kontekście.

Link do wydarzenia


Więcej na temat Stowarzyszeniu Pracownia Etnograficzna i organizowanych wydarzeniach można dowiedzieć się na stronach:

Podróże z antropologią – Podróże z antropologią (etnograficzna.pl)

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna – To etnografki i etnografowie, którym się chce

Facebook – StowarzyszeniePracowniaEtnograficzna

etnograficzna – YouTube

 

POWIĄZANE

597FaniLubię
242SubskrybującySubskrybuj

NAJNOWSZE