World Obesity Federation alarmuje, że w 2025 roku aż 2,7 mld ludzi, czyli co czwarta osoba na świecie, może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości, a w ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie. W Polsce nadwagę lub otyłość ma już 64 procent mężczyzn i 49 procent kobiet.
Wiadomo, że otyłość jest przewlekłą chorobą, jednak nadal nie wyodrębniono jej etiologii w sposób kompletny. Wyniki badań pokazały, że u osób cierpiących na otyłość występują zaburzenia równowagi hormonalnej – m.in. nadprodukcja greliny (znanej jako hormon głodu). Odpowiadają za nią także zaburzenia metaboliczne i psychiczne. Jednak głównym czynnikiem prowadzącym do pojawienia się objawów choroby jest oczywiście styl życia – złe nawyki żywieniowe, zbyt mało ruchu. Otyłość w takim rozumieniu jest chorobą cywilizacyjną i na ogół dotyka osób żyjących w krajach rozwijających się oraz rozwiniętych.
Jest jedną z najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych, jej leczenie jest wyjątkowo trudne i wymaga dopasowania indywidualnych metod do każdego chorego.
Misją Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA jest doprowadzenie do tego, aby Polska uznała prawnie otyłość za chorobę oraz żeby choroba otyłości była leczona przez lekarzy wspólnie z innymi specjalistami, a osoby chore na otyłość otrzymały odpowiednie wsparcie i były traktowane z szacunkiem.
Swoją działalnością Fundacja upowszechnia wiedzę na temat otyłości i metodach jej leczenia, stara się przeciwdziałać dyskryminacji i stygmatyzacji osób chorych na otyłość, wpłynąć na powstanie narodowego systemu leczenia otyłości.
Źródło fotografii: https://unsplash.com/
Fundacja OD-WAGA zrealizowała wiele projektów, kampanii i akcji społecznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat otyłości. Bierze udział w debatach społecznych, sympozjach, konferencjach naukowych i szkoleniach, wydaje materiały edukacyjne o chorobie otyłości i metodach jej leczenia. Stara się także doprowadzić do zmian w systemie służby zdrowia aby chorzy na otyłość mieli równy dostęp do leczenia w tym celu Fundacja współpracuje z ekspertami obesitologii (leczenia otyłości), chirurgii bariatrycznej i innych, pozamedycznych obszarów życia społecznego oraz instytucjami publicznymi, takimi jak Parlament RP, ministerstwo zdrowia, NFZ, Rzecznik Praw Pacjenta. Broniąc godności i domagając się szacunku dla ludzi otyłych Fundacja interweniuje w sytuacjach dyskryminowania ich praw – czlowieka, obywatelskich, pacjenckich.
Na stronie Fundacji w zakładce Baza wiedzy znajdziemy interesujące informacje i artykuły na temat metod leczenia otyłości, problemach osób zmagających się z otyłością, chirurgii bariatrycznej, adresy placówek wykonujących operacje, dane lekarzy z certyfikatami leczenia nadwagi i otyłości wydanymi przez Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością a także poradniki, przepisy na zdrowe potrawy.
Źródło fotografii: https://unsplash.com/
Słowo OD-WAGA w nazwie Fundacji jest zawsze pisane dużymi literami i ma podwójne znaczenie. Z jednej strony oznacza śmiałość w domaganiu się przez osoby chore na otyłość dostrzeżenia i respektowania ich praw człowieka, pacjenta i praw obywatelskich, jak również wyraża dzielność w leczeniu choroby otyłości. Z drugiej strony nawiązuje do procesu redukcji masy ciała, który jest pierwszym etapem leczenia choroby.
E66 użyty w logo Fundacji to kod choroby otyłości w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) Światowej Organizacji Zdrowia.
***
Więcej o działalności Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA można się dowiedzieć na stronach:
https://www.youtube.com/channel/UCo3LhIHZ07177FJj_LghbcA