Konkurs zorganizowany przez OTOP, ma na celu pokazanie piękna przyrody, oraz dokumentowanie działalności człowieka związanej z rzekami i dolinami, jest także częścią kampanii przeciwko budowie drogi wodnej E40, pokazuje zagrożenia, jakie niesie planowane przekształcenie tych rzek w żeglowną drogę wodną E40 oraz korzyści, jakie niosą dzikie naturalne rzeki i ich doliny.
Prace konkursowe przyjmowane są w dwóch kategoriach – dzieci i młodzież (do 18 lat), oraz dorośli. Aby wziąć udział w konkursie, należy dostarczyć za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres stopE40@otop.org.pl skan lub zdjęcie wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego (załącznik nr 2 do Regulaminu) wraz z załączonymi maksymalnie 5 plikami ze zdjęciami w formacie graficznym JPG, o wymiarach minimum: 2400 px szerokości na dłuższym boku zdjęcia. Pliki przesłane za pośrednictwem platform do przesyłania plików nie będą brane pod uwagę podczas prac jury.
Odbędzie się także głosowanie na zdjęcie w kategorii „Nagroda publiczności” za pośrednictwem strony kampanii „Stop dla drogi wodnej E40” na portalu Facebook: https://www.facebook.com/StopE40
Nagrodzone zostanie zdjęcie, które otrzyma największą liczbę „polubień” („lubię to” lub „super”) w okresie trwania głosowania, czyli od 1 grudnia 2020 r. od godz. 12:00 do 15 grudnia 2020 r. do godz. 12.00. Patronem merytorycznym konkursu jest Koalicja Ratujmy Rzeki (KRR). Patronem artystycznym jest Związek Polskich Fotografów Przyrody.
Piaszczysta łacha, fot. Jacek Dryglewski. Zdjęcie otrzymało wyróżnienie w 1. edycji konkursu Temat Rzeka
Temat Rzeka | czekamy na zdjęcia konkursowe do 30.11 – OTOP
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to organizacja pozarządowa o zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Prowadzimy działania z dziedziny monitoringu, czynnej ochrony przyrody, kształtowania polityk mających wpływ na środowisko oraz edukacji. Wspiera nas rzesza kilku tysięcy członków i wolontariuszy.
Organizacja już od 30 lat stara się o zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.
OTOP prowadzi wiele akcji i projektów, które na stałe znalazły miejsce w kalendarzu rocznych wydarzeń. Są to między innymi: Dni Ptaków wędrownych, Spring Alive, Zimowe ptakoliczenie, Europejskie dni ptaków.
Ciekawą propozycją jest edukacyjny program dla nauczycieli, którzy otrzymują gotowe materiały do wykorzystania na lekcjach przyrody.
Grafika należy do OTOP – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków | Facebook
Jak uczyć przyrody w sposób ciekawy, jak zachęcić do jej podglądania i poznawania? Lekcje z ptakami są jedną z możliwości. Mamy nadzieję, że znajdujące się tu oferty edukacyjne, pomysły i informacje będą pomocą i inspiracją w Państwa pracy. Zachęcamy do częstego odwiedzania tej strony i dzielenia się z nami uwagami.
Nasza oferta to autorski program edukacyjny “Przyroda wokół nas – Ptaki”. Zapraszamy do udziału szkoły oraz inne placówki oświatowo-wychowawcze i edukacyjne. Oferujemy bezpłatny zestaw materiałów edukacyjnych, które będą pomocą w przygotowaniu atrakcyjnych zajęć na temat ptaków: różnorodności gatunków, zajmowanych siedlisk i problemów ochrony.
Nauczycieli i uczniów zapraszamy do wspólnego działania w ramach Szkolnych Kół OTOP.
***
Więcej o działalności Ogółnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków można się dowiedzieć na stronach:
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (otop.org.pl)
OTOP – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków | Facebook