Melomani ze Szczecina, a także odwiedzający to piękne miasto turyści mogą już jutro delektować się arcydziełami muzyki dawnej we wnętrzach najstarszego szczecińskiego kościoła pw. św. Jana Ewangelisty XX Pallotynów. O godz. 19.30 odbędzie się tam inauguracyjny koncert Festiwalu Na Gotyckim Szlaku, którego organizatorem i pomysłodawcą jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina .
Podczas jutrzejszego koncertu zabrzmią utwory Jerzego Fryderyka Haendla – Concerto Grosso A-dur z Opusu 6 oraz arcydzieło wokalne Dixit Dominus g-Moll HWV 232 będące fragmentem nie zachowanej do dziś muzycznej oprawy uroczystych nieszporów skomponowanych w 1707 roku w Rzymie. Wykonawcy – to Aleksandra Hanus, Anna Guz-Rosa i Adrianna Bujak-Cyran – sopran, Bartosz Rajpold – kontratenor, Damian Żebrowski – tenor, zespół Szczecin Vocal Project oraz Orkiestra Famd.pl pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego. Przed koncertem o gotyckich początkach architektury Szczecina opowie historyk sztuki, Miejski Konserwator Zabytków – Michał Dębowski.
Kościół św. Jana otoczony staromiejską zabudową w 1903 roku – Fotografia od Jana Iwańczuka
To już 13 edycja tego Letniego Wędrownego Festiwalu, którego ideą jest prezentowanie muzyki dawnej w historycznej przestrzeni miejsc regionu Województwa Zachodniopomorskiego związanych z Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego. Założeniem twórców festiwalu była interdyscyplinarna prezentacja historycznych miejsc, tych położonych na uczęszczanych turystycznych szlakach jak i tych mniej znanych. Także w tym roku program obejmuje spotkania historyczne i zwiedzanie z przewodnikiem tras turystycznych regionu – w Szczecinie, a także w powiatach gryfińskim oraz kamieńskim. Jak co roku w ramach festiwalu oprócz obcowania z piękną muzyką i architekturą, uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach z historykami sztuki, archeologami czy regionalistami, którzy zapoznają z historią odwiedzanych miejsc. Podczas tej 13 edycji Letniego Wędrownego Na Gotyckim Szlaku organizatorzy zapraszają 13 sierpnia do zwiedzania Gryfina oraz do Wełtynia, gdzie w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej podczas koncertu wykonane zostaną dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna i Marina Maraisa, oraz 20 sierpnia do kolegiaty pw. św mikołaja Biskupa w Wolinie na koncert “Civitas sonat”.
Po pandemicznej przerwie, tego lata powraca forma wycieczek historycznych. Uczestnicy będą mogli skorzystać z przejazdów autokarowych na dwóch trasach: 13 sierpnia Szczecin-Gryfino-Wełtyń-Szczecin oraz 20 sierpnia Szczecin-Wolin-Szczecin.
Partnerami Festiwalu Na Gotyckim Szlaku 2022 są Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Gmina Miasto Szczecin, Powiat Gryfiński, Miasto i Gmina Gryfino oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie.
Więcej o Festiwalu i działalności Fundacji Akademii Muzyki Dawnej można się dowiedzieć na stronach:
Festiwalu Na Gotyckim Szlaku 2022 – Fundacja Akademia Muzyki Dawnej (famd.pl)
Festiwal Na Gotyckim Szlaku w Polsce Zachodniej | Facebook
XIII Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku MMXXII | Facebook
O Fundacji – Fundacja Akademia Muzyki Dawnej (famd.pl)