Przed nadejściem nowego roku, Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego ogłasza otwarcie niezwykłej wystawy czasowej, która otworzy swoje podwoje 17 stycznia. Wystawa, zatytułowana "École de Paris – artyści polsko-żydowscy", przeniesie zwiedzających w intelektualną podróż po jednym z najbardziej fascynujących rozdziałów w dziejach polskiej sztuki XX wieku – Szkoła Paryska.
Szkoła Paryska, znana również jako École de Paris, symbolizuje fenomen twórczej obecności emigrantów, przede wszystkim pochodzenia żydowskiego z Polski i Rosji, którzy znaleźli swoje artystyczne wyraz w sercu Paryża. Ich dzieła, kształtowane na Montparnassie i Montmartrze, wzbogacały się o wpływy i inspiracje od legendarnych postaci takich jak Guillaume Apollinaire, Marc Chagall, Amedeo Modigliani czy Chaim Soutine.
W Akademii Jana Lubrańskiego zostanie zaprezentowanych ponad 70 dzieł sztuki z prywatnych kolekcji. Wśród nich znajdą się prace sławnych artystów, takich jak Leopold Gottlieb, Mojżesz Kisling, czy Mela Muter, a także dzieła mniej znanych twórców, w tym Jerzego Aschera czy Zygmunta Landaua. Te wyjątkowe obrazy ilustrują różnorodność tematyczną i stylistyczną Szkoły Paryskiej, ukazując martwe natury, pejzaże, sceny wielopostaciowe i portrety.
/źródło grafiki: https://www.facebook.com/profile.php?id=100076114510416/
Kuratorem wystawy jest dr Artur Tanikowski, a za aranżację odpowiedzialny jest dr Raman Tratsiuk. To wydarzenie artystyczne organizowane jest z okazji XXVII Dnia Judaizmu, stanowiąc nie tylko celebrację dziedzictwa kulturowego, ale także przypomnienie o historii i wpływie artystów polsko-żydowskich na sztukę światową.
Wystawa "École de Paris – artyści polsko-żydowscy" w Akademii Jana Lubrańskiego to hołd dla artystów, ale również okazja do głębszego zrozumienia wpływu emigracji i wielokulturowości na rozwój sztuki. Ta wyjątkowa wystawa jest zatem obowiązkowym punktem dla miłośników sztuki oraz tych, którzy pragną zgłębić bogactwo i złożoność polsko-żydowskiej historii artystycznej.
Więcej na temat Fundacji Akademia Jana Lubrańskiego i organizowanych przez nich wydarzeniach można dowiedzieć się na stronach:
Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego | Facebook
Akademia Lubrańskiego (akademialubranskiego.pl)
Akademia Lubrańskiego – YouTube
Fundacja Akademia Lubrańskiego (@fundacja_akademia_lubranskiego) • Zdjęcia i filmy na Instagramie