W dobie wszechobecnej digitalizacji i łatwego dostępu do reprodukcji dzieł sztuki, wystawa “Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii” prowokuje do głębszej refleksji nad wartością i znaczeniem kopii. Fundacja Archeologia Fotografii, instytucja specjalizująca się w digitalizacji archiwów fotograficznych, wykorzystuje swoje doświadczenie, aby zadać fundamentalne pytania dotyczące relacji między oryginałem a jego odwzorowaniem.
Ekspozycja prezentuje prace trzech wybitnych fotografów – Antoniego Zdebiaka, Jana Fleischmanna i Danuty Rago, którzy w swojej twórczości przekraczali granice tradycyjnej reprodukcji dzieł sztuki. Zdebiak, poprzez eksperymenty formalne i subiektywne podejście, ukazywał emocjonalny wymiar fotografowanego obiektu. Fleischmann, doświadczony dokumentalista, mistrzowsko łączył wierność oryginałowi z własnym, artystycznym spojrzeniem. Rago, dokumentując żmudny proces konserwacji Panoramy Racławickiej, ukazała kulisy powstawania dzieła i kolektywny wysiłek włożony w jego ocalenie.
/Źródło fotografii:
https://www.facebook.com/ArcheologiaFotografii
/
Wystawa “Gdzie oryginał?” to nie tylko prezentacja fotografii, ale przede wszystkim zaproszenie do dyskusji na temat statusu kopii w świecie zdominowanym przez obrazy. Czy reprodukcja może być dziełem sztuki samym w sobie? Czy wierna kopia jest w stanie oddać pełnię oryginalnego dzieła? Czy emocje i indywidualny gest artysty mają znaczenie w procesie reprodukcji? Te i wiele innych pytań stawia wystawa, zachęcając do krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.
Wystawa czynna jest do 30 czerwca w Społecznym Centrum Fotografii na ul. Chłodnej 20 w Warszawie. To wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w fascynujący świat fotografii i zastanowić się nad rolą reprodukcji w naszej kulturze.
Więcej na temat Fundacji Archeologia Fotorgafii i organizowanych wydarzeniach można dowiedzieć się na stronach:
Strona główna – Fundacja Archeologia Fotografii (faf.org.pl)
Wirtualne Muzeum Fotografii (faf.org.pl)
Facebook Fundacja Archeologia Fotografii
Fundacja Archeologia Fotografii – YouTube
FAF (@faf_apf) / X (twitter.com)