Wierzymy, że miłość Boga powołała do życia Wspólnotę Burego Misia, w której możemy poznać i pokochać odmienność drugiego człowieka, w której możemy poznać samych siebie.
Trwa Jeseniowa Świętnica w Osadzie Burych Misiów w Nowym Klinczu na Kaszubach. W tym roku festyn ma wyjątkowo uroczysty charakter, bowiem wspólnota obchodzi 30 urodziny Osady Burego Misia. Trzydniowe świętowanie jest pełne atrakcji. Jedną z nich jest jarmark na którym można zaopatrzyć się w m.in. sery, przetwory, zioła, świece z wosku pszczelego – wytwarzane przez mieszkańców osady. Na scenie występują kabarety, zespoły muzyczne i wokaliści. Dla dzieci zaplanowano wiele zabaw – modelowanie balonów, mini plener malarski, bańki mydlane, dmuchany zamek, gry sportowe. Ważnym momentem będzie wręczenie Statuetek Romana, oraz aukcja obrazów namalowanych przez Bure Misie oraz możliwość wylicytowania najstarszego sera z osadowej dojrzewalni.
Źródło grafiki: https://www.facebook.com/buremisie
Osada w Nowym Klinczu liczy dzisiaj blisko 40 ha powierzchni, w tym 21 ha jest dzierżawione. Na jej terenie jest małe jeziorko, stawy rybne, hodowane są dwie rasy krów, konie, osły, świnie, lamy, owce i pszczoły. Mieści się tu serowarnia, gdzie produkowane są tradycyjnymi metodami różnego rodzaju sery. W osadowymi sklepiku (także internetowym) kupić można oprócz serów także wytwarzane na miejscu – masło, dżemy, syropy i zioła.
Osada działa bardzo ekologicznie – ma własną, wysokiej jakości oczyszczalnię ścieków, 16 paneli słonecznych, którymi ogrzewana jest ciepła woda w Domu Burego Misia, a na oborze zainstalowane są panele fotowoltaiczne, które produkują prąd.
Źródło grafiki: https://www.facebook.com/buremisie
Prace na terenie gospodarstwa wykonują wspólnie Bure Misie – podopieczni wspólnoty – osoby z niepełnosprawnościami i Bure Niedźwiedzie – ich przyjaciele, opiekunowie. Wszystko zaczęło się w 1987 roku, kiedy założyciel wspólnoty – ks. Czesław Marchewicz kupił niewielkie – liczące 4,5 ha gospodarstwo. Pierwsze Bure Misie z przyjaciółmi zamieszkały tu w 1992 roku.
Wspólnota działa od początku zgodnie z ideami chrześcijańskimi, jej podstawą jest miłość. “To zawsze miał być dom, w którym nasz przyjaciel znajdzie ciepło i miłość – poczuje się kimś ważnym i niezwykłym, kiedy straci swoich bliskich.”
Źródło grafiki: http://buremisie.org.pl
Więcej o działalności Wspólnoty Burego Misia można się dowiedzieć na stronach:
Wspólnota Burego Misia | Facebook