sobota, 26 kwietnia, 2025

Zapewniają miejsce do życia dające nadzieje osobom opuszczającym jednostki penitencjarne

Misją społeczną Stowarzyszenia, niezmiennie od blisko już 15 lat, jest pomoc człowiekowi zagubionemu we współczesnym świecie. Jej uzewnętrznieniem zaś jest inicjowanie pozytywnych zmian u osób wykluczonych społecznie i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Stowarzyszenie Pomocy "Ludzie Ludziom" powstało w 1996 roku i prowadzi działania na terenie Dolnego Śląska. Jako jedno z niewielu w tym regionie ma wieloletnie doświadczenie w pracy z bezdomnymi osobami opuszczającymi jednostki penitencjarne.
Bezdomność pojmowana jest tu jako brak możliwości powrotu do miejsca zamieszkania sprzed okresu osadzenia w jednostce penitencjarnej m. in. ze względu na charakter popełnionego czynu, niechęć rodziny lub inne czynniki obiektywne tj. patogenne środowisko.
Z doświadczeń Stowarzyszenia i prowadzonych obserwacji wynika, że zmiany jakie dokonują się w osobowości oraz zachowaniach społecznych u sprawcy przestępstwa są wprost proporcjonalne do długości odbywanej kary – im dłuższa izolacja, tym większe problemy w odnalezieniu się na wolności. Długotrwałe pozostawanie poza społeczeństwem, w odcięciu od rodziny, przy braku możliwości uczestniczenia w postępujących zmianach polityczno-gospodarczych, cywilizacyjnych, postępem technologicznych, powodują, że osoba po wyjściu na wolność odczuwa bezradność, wyobcowanie, frustrację, co prowadzi w końcu do zupełnego zagubienia.
Pozbawiona pomocy i wsparcia jednostka powraca do nawyków i stylu życia, który jest jej dobrze znany, a więc daje poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. Najczęściej jest to jednoznaczne z powrotem do środowiska, z którego trafiła do placówki penitencjarnej oraz na drogę przestępstwa.


Grafika należy do Stowarzyszenie Pomocy "Ludzie Ludziom"

Aby zmieniać tę sytuację Stowarzyszenie prowadzi Dom Socjalny dla Mężczyzn. w którym zapewniono schronienie 20 dorosłym mężczyznom, w szczególności opuszczającym jednostki penitencjarne, zakłady poprawcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze i/lub resocjalizacyjne. Dom Socjalny pomaga im w wyjściu z wykluczenia społecznego w sposób płynny i trwały.

Z uwagi na duże doświadczenie w pracy z osobami opuszczającymi zakłady karne i areszty śledcze Stowarzyszenie w roku 2007, jako pierwsza organizacja pozarządowa z terenu Gminy Wrocław, podjęła się organizacji i nadzorowania wykonywania kary ograniczenia wolności w formie nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne oraz pracy społecznie użytecznej orzekanej w zamian grzywny, której egzekucja okazała się bezskuteczna.

W ramach wykonywania prac na cele społeczne w Programie, Stowarzyszenie sprawuje nadzór organizacyjny i merytoryczny nad wykonywaniem przez osoby skazane i/lub ukarane kary ograniczenia wolności oraz pracy społecznie użytecznej. Współpracuje z instytucjami wymiaru sprawiedliwości, podmiotami, w których bezpośrednio wykonywana będzie kara ograniczenia wolności i praca społecznie użyteczna, placówkami specjalistycznymi z zakresu terapii uzależnień od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. prowadzi aktywizację społeczną i zawodową osób skazanych i/lub ukaranych na karę ograniczenia wolności oraz pracę społecznie użyteczną zagrożonych wykluczeniem społecznym i/lub wykluczonych społecznie.


Źródło zdjęcia https://unsplash.com/

Stowarzyszenie ściśle współpracuje z 14 jednostkami penitencjarnymi – 8 zakładami karnymi i 6 aresztami śledczymi na terenie Dolnego Śląska, gdzie organizuje spotkania osadzonych z wolontariuszami i pracownikami Stowarzyszenia a także realizuje projekty edukacyjne. Te działania mają stanowić pomost pomiędzy rzeczywistością więzienną a społeczną, aktywizować i zachęcać do zmiany postaw z negatywnych, deterministycznych na pozytywne i otwarte.

Stowarzyszenie (od 1996 r.) ściśle współpracuje z Ministerstwem Sprawiedliwości w zakresie udzielania pomocy osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz osobom im najbliższym i w przedmiotowym zakresie czynnie uczestniczy w przygotowaniu osób opuszczających zakłady karne i areszty śledcze na terenie województwa dolnośląskiego do ich społecznej readaptacji w formie indywidualnych oraz grupowych spotkań z osadzonymi, w których dotychczas łącznie udział wzięło ponad 1200 osadzonych oraz ponad 100 funkcjonariuszy Służby Więziennej.

***

Więcej o działalności Stowarzyszenia Pomocy "Ludzie Ludziom" można się dowiedzieć na stronie:

Stowarzyszenie Pomocy "Ludzie Ludziom"

POWIĄZANE

597FaniLubię
243SubskrybującySubskrybuj

NAJNOWSZE