Stowarzyszenie na Rzecz Ludzi Uzależnionych TO CZŁOWIEK od 16 lat działa na terenie Opola, pomagając osobom uzależnionym i ich rodzinom oraz zajmując się profilaktyką zachowań ryzykownych wśród młodzieży.
Do stowarzyszenia po pomoc podopieczni zgłaszają się w rozmaitych sprawach, czasem po prostu szukając wsparcia, ukierunkowania, chcąc zostać wysłuchanym, czasem natomiast zdarzają się sprawy trudniejsze, kiedy niezbędne jest uruchomienie procedur prawnych, na przykład współpraca z kuratorem czy sądem.
Stowarzyszenie oferuje między innymi grupy wsparcia dla rodziców oraz spotkania indywidualne. Ostatnio, oferta wzbogaciła się o nowy obszar: szkolenia z poszerzania umiejętności rodzicielskich pod kątem dialogu motywującego; dialog ten stanowi narzędzie komunikacji służące do wzmacniania motywacji u rozmówcy. Przede wszystkim, powinien odbywać się w atmosferze szacunku i wzajemnego zrozumienia, a jego istotną część stanowi odpowiednie ukierunkowanie – rodzice podczas szkolenia mogą dowiedzieć się wiele na temat budowania skutecznej komunikacji w oparciu o poszanowanie wartości, nauczyć się przyjmowania punktu widzenia dziecka, a następnie wskazywania odpowiednich dróg i rozwiązań.
Treningi z dialogu motywacyjnego prowadzone były w stowarzyszeniu od wielu lat, dotychczas jednak adresatami byli między innymi pracownicy świetlic czy nauczyciele, funkcjonowały także młodzieżowe grupy treningowe od 16 roku życia. Nowe szkolenia dedykowane są rodzicom dzieci w wieku szkolnym, nie tylko z problemami, także profilaktycznie.
Oprócz działań w poradni, w tym roku, we współpracy z miastem Opole, zorganizowany został pierwszy pilotażowy program skierowany od osób bezdomnych pod nazwą „Streetworking – Człowiek dla Człowieka”. W tym celu stworzona została grupa streetworkingowa, poruszająca się po mieście w celu poszukiwania osób bezdomnych, oferując im pomoc doraźną oraz systemową; członkowie chcą z takimi osobami pobyć, porozmawiać, poczęstować herbatą i nadzieją, dowiedzieć się, jakiej pomocy potrzebują.
Akcje wesprzeć może każdy: wystarczy poinformować organizację gdzie na terenie Opola znaleźć można osoby bezdomne, śpiące na ławkach lub mieszkające w opuszczonych budynkach. Aby to zrobić, należy skontaktować się telefonicznie pod numerem 600 991 525 lub mailowo, na adres kontakt@toczlowiek.pl.
Niedawno zakończył się także Program Wzmacniania Rodziny, który odbył się już po raz kolejny. Adresowany do rodziców z dziećmi w wieku 10-14 lat, projekt pomaga w budowaniu komunikacji, systemu wartości rodzinnej, wzajemnego wsparcia, uczy stawiania granic i okazywania szacunku przy jednoczesnym egzekwowaniu swoich oczekiwań. Młodzi ludzie uczą się innego spojrzenia na rodziców i sytuacje domowe, a także jak radzić sobie ze stresem, presją rówieśniczą i wyrażaniem emocji.
***
Więcej o działalności Stowarzyszenia TO CZŁOWIEK można się dowiedzieć na stronach:
Stowarzyszenie na Rzecz Ludzi Uzależnionych “To Człowiek” w Opolu | Facebook
