Fundacja na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Feniks udziela specjalistycznego wsparcia osobom doświadczającym przemocy a także tym przemoc stosującym.
Prowadzi szereg działań ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki przemocy w rodzinie, propaguje ideę Odpowiedzialnego rodzicielstwa obojga rodziców i wychowywania dzieci bez przemocy”. Wspiera psychologicznie, pedagogicznie i prawnie członków rodzin dotkniętych zjawiskiem przemocy, prowadzi mediacje dla małżonków w różnych sytuacjach konfliktowych.
Dla sprawców przemocy domowej Fundacja realizuje program korekcyjno – edukacyjny w oparciu o metodę z Duluth. Całość obejmuje 2 sesje indywidualne a następnie cotygodniowe sesje grupowe (przez 24 tygodnie). Program prowadzony jest przez dwóch facylitatorów – kobietę i mężczyznę. Podczas zajęć grupowych uczestnicy poszerzają wiedzę dotyczącą poszczególnych form przemocy, pracując na swoich przekładach, identyfikują własne przekonania stojące za zachowaniami przemocowymi. Budując zmianę, nabywają umiejętności nieprzemocowego regulowania relacji z innymi ludźmi (m. in. w oparciu o zasady asertywności, negocjowania, aktywnego słuchania).aktualnie udział w zajęciach jest odpłatny.
Grafika należy do Fundacji na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Feniks
https://www.facebook.com/fundacjaprzeciwprzemocy
Program wzmacniania rodziny 10-14 (oryginalna nazwa tego programu to: Strengthening Families Programme, SFP10-14) skierowany do rodziców oraz młodzieży w wieku 10-14 lat. Jego celem jest przeciwdziałanie piciu alkoholu i zażywaniu narkotyków przez młode osoby, a także edukowanie rodziców w wychowywaniu i sprawowaniu kontroli, rozwijanie umiejętności społecznych nastolatków. Materiały w tym programie są przygotowane i dostosowane dla szerokiego grona odbiorców z różnych środowisk, o różnym poziomie wykształcenia, w dużej części mają formę filmów wideo – promujących zachowania prospołeczne.
Istotna częścia działalności Fundacji to prowadzenie profesjonalnych szkoleń dla pracowników pomocy społecznej, oświaty, Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policji, ochrony zdrowia, kuratorów, które mogą odbywać się w siedzibie Fundacji w Rzeszowie, bądź na zamówienie w innej lokalizacji na terenie całej Polski. Przykładowe tematy szkoleń:
-„Rozpoznawanie Symptomów krzywdzenia dzieci i podejmowanie interwencji”
-„Kryzys suicydalny. Rozpoznawanie i interwencja”
-„Praktyczna realizacja przepisów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i realizacji procedury NK”
-„Charakterystyka pracy ze sprawcami przemocy w tym praca socjalna z osobami stosującymi przemoc w ramach procedury NK”
-„Mobbing w miejscu pracy – rozpoznawanie, zapobieganie, reagowanie”
-„4 dniowe – Specjalistyczne Szkolenie z zakresu przeciwdziałania przemocy w Rodzinie”
Grafika należy do Fundacji na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Feniks
https://www.facebook.com/fundacjaprzeciwprzemocy
Fundacja bierze udział w programie Chronimy dzieci koordynowanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W jego ramach Feniks oferuje szkolenia dla kadry pedagogicznej – Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem, Rozpoznawanie symptomów krzywdzenia dziecka, Podejmowanie interwencji w przypadku krzywdzenia dzieci, Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem, Rozpoznawanie symptomów krzywdzenia dziecka, Podejmowanie interwencji w przypadku krzywdzenia dzieci (ośmiogodzinne), oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży – Profilaktyka przemocy rówieśniczej – podczas których dzieci dowiedzą się między innymi jak reagować na przemoc i gdzie mogą skorzystać z pomocy oraz Warsztaty ochrony dzieci przed krzywdzeniem – uczące jak rozpoznawać sytuacje zagrażające i jak skutecznie reagować w takiej sytuacji.
***
Więcej o działalności Fundacji na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy Feniks można się dowiedzieć na stronach:
https://www.facebook.com/fundacjaprzeciwprzemocy