Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” jest jedną z największym organizacji świadczących pomoc dzieciom i ich rodzinom w naszym kraju. Działa pod patronatem profesora Zbigniewa Religi, stanowisko prezydenta Wspólnoty „Zdążyć z Pomocą” pełni Beata Tyszkiewicz. Fundacja istnieje od 1998 roku. Pod swą opieką ma ponad 36 000 podopiecznych – chorych i niepełnosprawnych dzieci z całej Polski. Pozyskuje fundusze na ich leczenie i rehabilitację, zakup lekarstw, sprzętu medycznego, pomocy edukacyjnych. Całość środków przekazywanych dzieciom pozostaje do dyspozycji ich opiekunów.
Grafika należy do Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” https://www.facebook.com/zdazyczpomoca/
Dla swych podopiecznych Fundacja uruchomiła trzy Ośrodki Rehabilitacji – AMICUS, BIOMICUS i CEMICUS. Zapewnia zakwaterowanie dzieciom i ich rodzicom we własnych pięciu hostelach pielęgnacyjno-opiekuńczych podczas turnusów. Ośrodki rehabilitacyjne Fundacji tworzą wszechstronną ofertę dla osób z niepełnosprawnością i problemami zdrowotnymi. Podopieczni mogą korzystać z: rehabilitacji ruchowej, terapii kręgosłupa, ćwiczeń w kombinezonach Adeli, Atlant, Spider Suit i TheraTogs, terapii NDT Bobath, integracji sensorycznej, treningów EEG Biofeedback, terapii psychologicznej i logopedycznej, masażu leczniczego, arteterapii, zajęć w sali doświadczania świata. Podopieczni z zaburzeniami narządu ruchu mogą korzystać z terapii na innowacyjnym trenażerze chodu, pierwszym tego typu urządzeniu w Polsce.
W ramach Fundacji działa Klub Myszki Norki, który organizuje integracyjne zajęcia edukacyjne, artystyczne i sportowe dla dzieci niepełnosprawnych i zdrowych.
Grafika należy do Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” https://www.facebook.com/KlubMyszki/
Czas przymusowej izolacji spowodowanej epidemią koronawirusa jest szczególnie uciążliwy dla podopiecznych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.
Podczas ogolnokrajowego lockdownu dzieci nie mogły brać udziału w spotkaniach z Myszką Norką ani uczęszczać na zajęcia rehabilitacyjne, bardzo istotne przy ich schorzeniach i niepełnosprawnościach. W takiej sytuacji ćwiczenie z dziećmi w domach spoczywa na barkach rodziców. Aby pomóc swoim podopiecznym, Fundacja uruchomiła tele porady, podczas których opiekunowie mogą skonsultować swoje wątpliwości, zadać pytania i uzyskać fachowe wskazówki od terapeutów Ośrodków AMICUS, BIOMICUS i CEMICUS. Także rehabilitanci z Ośrodka CEMICUS przygotowywali porady i materiały dydaktyczne oraz ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu, które opublikowali na profilu ośrodka na Facebooku. Terapeuci z BIOMICUSA, za pośrednictwem Facebooka, organizują dla swoich małych pacjentów czytanie ich ulubionych wierszy i bajek, dzielili się też wiedzą na temat rehabilitacji i rozwoju dziecka. Ośrodek AMICUS przygotował dla swoich pacjentów konkursy, zagadki i ciekawe sposoby na spędzanie czasu w domu.
Kontakt za pośrednictwem internetu pozwala na podtrzymanie kontaktu, wymianę zdjęć, nagrań, a dzięki temu na wzajemne mobilizowanie i motywowanie do podejmowania aktywności i nowych wyzwań, tak ważnych dla utrzymania sprawności.
Myszka Norka zachęcała dzieci i rodziców do wirtualnych wizyt w muzeach i galeriach. Dzieliła się z podopiecznymi pomysłami na przysmaki i kreatywną zabawę do domu.
***
Więcej o działalności Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” można się dowiedzieć na stronach:
https://www.facebook.com/zdazyczpomoca/
https://www.facebook.com/KlubMyszki/