Alzheimer to najczęściej występujący rodzaj demencji. Tłumaczenie łacińskiej nazwy choroby – „dementia” – oznacza „bez rozumu”. Demencja określana zamiennie otępieniem, jest zaburzeniem funkcji poznawczych, które pozwalają każdemu z nas poznawać otoczenie.
Jak funkcjonują prowadzone przez Stowarzyszenie domy opieki w Ptaszkach i Kukawkach.
Prowadzimy Dom Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filia w Kukawkach. Dom w Ptaszkach został uruchomiony w 1999 roku jako pierwszy w Polsce całodobowy dom dla chorych na Alzheimera. Zapotrzebowanie na miejsca w takiej placówce okazało się bardzo duże i to było bodźcem do uruchomienia drugiej takiej placówki. W roku 2010 otworzyliśmy filię w miejscowości Kukawki. Oba domy to zaadoptowane na ten cel zlikwidowane szkoły wiejskie. W domach łącznie przebywa 51 mieszkańców.
Dom pomocy społecznej spełnia wielorakie funkcje:
- bytową – zaspokojenie potrzeb mieszkalnych łącznie ze świadczeniem usług żywieniowych, utrzymania czystości,
- opiekuńczą – pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, załatwieniu spraw osobistych,
- pielęgnacyjną – pielęgnacja w czasie choroby, podawanie leków, opatrywanie, pielęgnacja osób leżących,
- wspomagającą – utrzymanie sprawności umysłowej i ruchowej, rozwijanie zainteresowań, nawiązywanie kontaktu z otoczeniem, umożliwianie zaspokojenia potrzeb religijnych i kulturalnych
- sprawuje długoterminową opiekę paliatywną każdego mieszkańca aż do ostatniego jego tchnienia bez względu na to jaka jest przyczyna śmierci (wiek, choroba nowotworowa czy inna), a w wielu przypadkach sprawuje również pogrzeb.
W naszych domach panuje przyjazna, ciepła, rodzinna atmosfera. Najważniejszy jest dla nas chory, samotny, słaby i cierpiący, zaspokojenie jego potrzeb duchowym, opiekuńczych i leczniczych. Dbamy o to, aby każdy mieszkaniec w miarę swoich możliwości uczestniczył w życiu domu w jak największym stopniu. W obu domach mimo poważnych schorzeń osób w nich przebywających działa Rada Mieszkańców. Mieszkańcy uczestniczą w układaniu jadłospisów, w dekoracji domu przed uroczystościami okolicznościowymi. Uczestniczą również w codziennym utrzymaniu porządku w salach mieszkalnych i pomieszczeniach ogólnego przebywania. W okresie zimowym w miejsce wyjazdów do kina czy teatru zapraszamy do naszych domów grupy teatralne, dzieci z programami słowno-muzycznymi. W karnawale organizowany jest bal kostiumowy, jesienią „andrzejki”, latem jeździmy na wycieczki, organizujemy ogniska. Dwa razy do roku odbywają się dni otwarte w połączeniu z piknikami integracyjnymi z udziałem zaprzyjaźnionych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, WTZ, ŚDS, DPS, rodzinami naszych mieszkańców, mieszkańcami okolicznych miejscowości.
W październiku każdego roku mieszkańcy biorą udział w Koncercie integracyjnym „Ten sam świat” na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce. Mieszkańcy pod okiem terapeutek przygotowują program wokalny.
Z okazji obchodów Święta Niepodległości mieszkańcy DPS z przygotowanym przez siebie programem uczestniczą w akademii, która organizowana jest przez Muzeum Regionalne w Siedlcach.
Mieszkańcy, którym stan zdrowia na to pozwala korzystają z zasobów gminnych bibliotek. Chętnie wyjeżdżają po nowe książki. Coraz więcej osób w ten sposób spędza wolny czas. Dużym powodzeniem cieszą się gry planszowe, gry zręcznościowe oraz gry komputerowe. Do komputera zasiadają coraz starsi. Zapewniając opiekę duszpasterską naszym mieszkańcom w każdym miesiącu w obu domach odprawiane są msze św. Część mieszkańców korzysta z rehabilitacji domowej w ramach NFZ. Pozostali usprawniani są przez zatrudnionego rehabilitanta w formie gier i zabaw zespołowych.