W tym roku już po raz dwudziesty siódmy w wielu miejscach Polski odbyło się Sprzątanie świata. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Clean up the World, to akcja w której co roku bierze udział ponad 40 mln wolontariuszy z całego świata. Zapoczątkowana w 1989 roku przez australijskiego żeglarza i biznesmena Ina Kiernana, w Polsce została zainicjowana już pięć lat później, przez Mirę Stanisławską – Meysztowicz, miłośniczkę i propagatorkę ekologii, zalozycielkę Fundacji Nasza Ziemia. Za swoją działalność na rzecz ochrony środowiska została doceniona przez władze i odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także uhonorowana Orderem Uśmiechu, została też uznana Człowiekiem Roku 2004 Polskiej Ekologii.
Zespół Fundacji stara się poprzez swoje inicjatywy uświadomić mieszkańcom naszej planety, jak ważne są wspólne działania chroniące przyrodę i środowisko naturalne.
Z inicjatywy Fundacji powstały Kluby Naszej Ziemi, zrzeszające osoby którym nie jest obojętny los otaczającego środowiska i zaangażowane w pracę dla jego dobra.
W całej Polsce działa ich dzisiaj ponad 150, a działania jakie podejmują są bardzo szerokie – mogą to być sprzątania, monitoringi, lekcje otwarte, warsztaty, pikniki, konkursy, happeningi, śpiewanie piosenek, częstowanie sałatkami z lokalnych produktów, przekonywanie lokalnych władz np. do rozbudowy ścieżek rowerowych czy mieszkańców miejscowości do sprzątania psich kup, sadzenie drzew, tworzenie ogrodów przyjaznych zwierzętom, współpraca z Nadleśnictwami, organizacjami społecznymi, urzędami, radami osiedli, rodzicami.
Grafika należy do Fundacji Nasza Ziemia https://www.facebook.com/naszaziemia/
Fundacja prowadzi także serwisy o tematyce przyrodniczej i ekologicznej – Pomóżmy kasztanowcom http://www.pomozmykasztanowcom.pl/, oraz recycling.pl http://recykling.pl/recykling/. Portal recykling.pl został stworzony w 2002 roku przez Fundację Nasza Ziemia z myślą o jak najszerszym i darmowym dostarczaniu informacji na temat gospodarki odpadami, selektywnej zbiórki i recyklingu.
W wortalu znajdziecie:
informacje o poszczególnych rodzajach odpadów i sposobach ich zagospodarowania – patrz menu "odpadowe" po lewej stronie;
akty prawne dotyczące gospodarki odpadami – patrz zakładka PRAWO;
propozycje działań (kampanii, konkursów, itp.) oraz materiały dydaktyczne i promocyjne, które pomogą Wam prowadzić edukację ekologiczną w zakresie gospodarki odpadami – patrz zakładka EDUKACJA;
informacje techniczne pomocne przy organizacji i prowadzeniu gospodarki odpadami (standardy zbiórki odpadów, organizacje odzysku, firmy odpadowe i przetwórcy odpadów, instrumenty finansowe, omówienie najczęściej napotykanych problemów itp.) – patrz zakładka RECYKLING
***
Więcej o działalności Fundacji Nasza Ziemia można się dowiedzieć na stronach:
https://www.facebook.com/naszaziemia/