Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo od ponad 25 lat działa na rzecz wychowania oraz edukacji dzieci i młodzieży. Jej misja jest kształtowanie dobrze wychowanego i przygotowanego do życia człowieka, człowieka silnej wiary, świadomego patriotę i obywatela.
Fundacja od początku istnienia prowadzi placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w najbiedniejszych dzielnicach Lublina – Ośrodek nr 1 „Teatr” oraz Ośrodek nr 2 „Bliźniak”, w których opieką objętych jest ponad 150 osób.
Program pracy realizowany w placówkach opiera się na wielopłaszczyznowym podejściu młodego człowieka. Najważniejsze ideały w kształtowaniu młodej osoby, to: Bóg, Honor, Ojczyzna. Celem Ośrodków jest wychowanie człowieka o dojrzałej hierarchii wartości, dobrego i świadomego obywatela oraz patrioty, który potrafi angażować się w czynienie dobra dla wspólnoty a także świadomie i aktywnie uczestniczy w życiu swojego państwa i społeczności lokalnej. Wychowankowie Fundacji zdobywają umiejętności, by w przyszłości sprawnie oraz skutecznie prowadzić działania na polu społecznym i gospodarczym.
Grafika należy do Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo | Facebook
Placówki Fundacji działają według opracowanych przez Fundację innowacyjnych standardów świadczenia pomocy dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom, a także kontroli jakości świadczonych usług. Wypracowany standard pracy obejmuje diagnozę każdego wychowanka oraz strategię działań opiekuńczych i wychowawczych, która jest na bieżąco wdrażana. Założeniem oddziaływań jest wsparcie wychowanka nie tylko w jego doraźnych problemach, ale również długofalowe wsparcie go poprzez jego uczestnictwo w programie wychowawczo-edukacyjnym. Realizacja programu, poza pracą indywidualną z wychowankami, opiera się na konkretnej, dostosowanej do wieku, pracy w grupach. Każda grupa ma swojego Instruktora – Wychowawcę odpowiedzialnego za realizację programu i dobre funkcjonowanie grupy. Nierozłączną częścią programu jest angażowanie rodziców i społeczności lokalnych w procesie wychowawczym.
Ośrodki oferują wiele ciekawych zajęć rozwijających zainteresowania i talenty, pomoc w odrabianiu lekcji oraz uczestnictwo we wspólnocie kierującej się wartościami ważnymi dla rozwoju wszechstronnego dziecka.
W placówkach pracują pedagodzy i wychowawcy zaangażowani w misję Fundacji i pracę z młodymi osobami.
Do każdej placówki codziennie uczęszcza ok. 30 dzieci w wieku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Zajęcia odbywają się w godz. 15:00-19:00 i podzielone są na dwie części. W godz. 15:00-16:30 wszystkie dzieci odrabiają lekcje i przy pomocy wolontariuszy nadrabiają zaległości w nauce. Po lekcjach jest czas na wspólny ciepły posiłek, a następnie zajęcia edukacyjno-wychowawcze w grupach, które nazywane są ,,Spółkami".
Jedną z form pomocy Fundacji, może być kupienie świątecznych kartek – cegiełek i zasilenie funduszu św. Brata Alberta. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój artystyczny najzdolniejszej młodzieży, prowadzenie zajęć edukacyjnych, pomoc w nauce, oraz wyjazdy i warsztaty edukacyjne.
Kartki-Wigilia-2020 – Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie (fsd.lublin.pl)
***
Więcej o działalności Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo można się dowiedzieć na stronach:
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo | Facebook