Według członków Stowarzyszenia Dwie Kreski, w Polsce brakuje systemowych rozwiązań dotyczących kobiet, które zaszły w niechcianą ciążę. Kiedy kobieta z informacją o swoim stanie pozostaje sama, bez wsparcia bliskich, często nie wie co ma zrobić, nie potrafi poradzić sobie w tym trudnym położeniu i nie znajduje żadnej pomocy.
Wierzymy w wartość życia człowieka na każdym etapie. Wobec tego pomagamy, aby każdy miał szansę się urodzić. Nie pomagamy w aborcji.
Podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka w tej sytuacji może wydawać się zbyt dużym wysiłkiem, nie tylko ze względu na wizję samotnego wychowywania dziecka, ale też na wymagający, długi czas ciąży. Jedną z alternatyw jest “okno życia”, jednak droga do momentu szczęśliwego rozwiązania nie jest wcale prosta.
Stowarzyszenie działa, aby nieść wszelką pomoc kobietom które w takiej sytuacji się znalazły – wsparcie psychologiczne, pomoc materialną ,porady prawne, wsparcie duchowe, informacje na temat lokalnych instytucji pomocowych i stowarzyszeń.
Jednoczy nas chęć pomagania, dlatego zamiast wyrażać oceny sytuacji, w której znalazła się kobieta, szukamy sposobów udzielania praktycznej pomocy. Udzielamy pomocy w sposób kompleksowy, zorganizowany i ciągły. Wierzymy, że wolność wyboru jest wartością. Dlatego szanujemy wolność kobiety i dbamy, by nie podlegała zewnętrznej presji. Pokazujemy możliwości wsparcia i dostępne rozwiązania oraz dzielimy się własnymi doświadczeniami i wartościami, jeśli mogą okazać się pomocne … tworzymy procedury działania, jednocześnie dopuszczając możliwość ich dostosowania do specyfiki potrzeb w konkretnym przypadku
Doceniamy wartość pracy zespołowej oraz wkład każdego wolontariusza. Opieramy więc działania pomocowe na wspólnotach lokalnych i wspieramy się wzajemnie.
Grafika należy do Stowarzyszenie Dwie Kreski
Ogólnopolski telefon zaufania (nr: 533 112 121), odbierany jest codziennie w godzinach od 18 do 23. Na stronie stowarzyszenia pod adresem www.dwiekreski.pl dostępny jest także czat oraz adres e-mail. Wolontariusze w całej Polsce tworzą środowiska i wspólnoty, aby w wymiarze lokalnym oferować potrzebującym kobietom konkretne wsparcie.
Po pierwszym telefonicznym kontakcie kobieta, która wyrazi zgodę, może spotkać się z wolontariuszami, którzy ocenią rozmiar i jakość potrzeb, by następnie pomóc w uzyskaniu wsparcia poprzez skontaktowanie z odpowiednimi instytucjami i osobami.
Dzwoniąca kobieta nie musi podawać żadnych danych, stowarzyszenia może udzielać pomocy anonimowym osobom, a zatem o jej decyzjach nikt się nie dowie.
Stowarzyszenie buduje sieć wolontariuszy w całym kraju. Dlatego poszukuje ludzi, którzy podzielają wartości i zasady wyznawane przez zespół i są gotowe udzielić wsparcia potrzebującej kobiecie – bez oceniania i krytykowania- jak zaznaczają członkowie Stowarzyszenia. Do współpracy zapraszani są specjaliści – psychologowie, lekarze, prawnicy, mediatorzy, doradcy laktacyjni, a także wszyscy, którzy chcą podzielić się swoim czasem lub wspomóc materialnie.
Przygotowujemy warsztaty dla wolontariuszy telefonu zaufania oraz osób, które chcą pomagać kobietom bezpośrednio – w swojej miejscowości" – czytamy na stronie stowarzyszenia. – "Staramy się odpowiadać na potrzeby, jakie ma kobieta, dlatego szukamy specjalistów (psychologów, lekarzy, prawników, mediatorów, doradców laktacyjnych), a także ludzi dobrej woli, którzy chcą podzielić się swoim czasem".
Organizacja nie ma charakteru religijnego, w jej szeregach są osoby wierzące różnych wyznań, a także niewierzące. Stowarzyszenie nawiązuje współpracę z szeregiem instytucji, zarówno o charakterze świeckim jak i religijnym.
Grafika należy do Stowarzyszenie Dwie Kreski
***
Więcej o działalności Stowarzyszenia Dwie Kreski można się dowiedzieć na stronach:
Stowarzyszenie Dwie Kreski | Facebook
Stowarzyszenie Dwie Kreski (@stowarzyszeniedwiekreski) • Zdjęcia i filmy na Instagramie