Powstanie Fundacji Macierzanka wiąże się z piękną, wzruszającą historią rodzinną, w której życie i śmierć najbliższych stały się motywacją do twórczych działań na rzecz innych. Fundację założyło rodzeństwo, aby zachować pamięć o Mamie, która przedwcześnie, po długiej chorobie, zmarła na raka – jest ona symbolem naszej tęsknoty, a jednocześnie wdzięczności i podziwu dla Mamy.
“Będąc przy mojej Mamie – mówi wiceprezes, Nina Kwaśniewska – w Jej ostatnich dniach, zrozumiałam, że umieranie jest procesem. Poród też nim jest. Wraz z przyjściem na świat mojej córki coś się dopełniło. To wydarzenie zmieniło moją optykę rozumienia życia i śmierci oraz utwierdziło mnie w przekonaniu, że dom jest tym miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie, w którym witamy i żegnamy bliskich.”
Pani Nina Kwaśniewska, która dwukrotnie rodziła w domu, jest promotorką porodów fizjologicznych, także domowych i uważa, że dobry poród przekłada się na stan psychiczny kobiety i pozwala jej lepiej odnaleźć się w życiu rodzinnym i zawodowym. Najczęściej poród przedstawiany jest jako wydarzenie traumatyczne, wiele kobiet z lęku przed bólem, komplikacjami rezygnuje z porodu naturalnego, Pani Nina stara się to powszechne złe mniemanie o porodzie zmieniać.
Grafika należy do Fundacji Macierzanka http://www.macierzanka.org/
Fundacja Macierzanka im. Małgorzaty Bojarskiej prowadzi szkołę rodzenia, w której istotne jest tworzenie pozytywnego nastawienia do porodu. “Ważne jest dla nas to, co naturalne. W trakcie zajęć szkoły rodzenia budujemy wiarę Was – rodziców – we własne kompetencje i intuicję. Oswajamy obawy i obalamy mity związane z porodem i karmieniem piersią. Tworzymy atmosferę radosnego oczekiwania dzięki spotkaniom i rozmowom z osobami, dla których poród był wydarzeniem pięknym i ubogacającym. “
W Fundacji można także umówić się na spotkanie laktacyjne, oraz zakupić niezbędne akcesoria związane z karmieniem. Dla zestresowanych przyszłych mam Fundacja przygotowała Kurs Szczęśliwa ciąża i poród, na który składa się siedem praktycznych warsztatów uczących oswajania lęku i kształtowania szczęśliwych nawyków.
***
Więcej o działalności Fundacji Macierzanka można się dowiedzieć na stronach:
https://www.facebook.com/fundacjamacierzanka