Fundacja Promocji Aktywnego Trybu Życia „Riad” działa od 2006 roku, a jej fundatorami byli – Anna i Robert Drozdowscy. Tradycja miasta zobowiązuje, dlatego swoją działalność rozpoczęli od sportu, organizując turnieje darta, tenisa stołowego i ziemnego.
Najważniejszym elementem w działaniu Fundacji, szybko staje się wolontariat. To właśnie dzięki pracy ludzi dobrej woli zaczęły funkcjonować pierwsze programy społeczne: pomoc seniorom, odwiedziny chorych dzieci w szpitalu i korepetycje szkolne. Rozwija się również współpraca ze szkołami, czego efektem była deklaracja założenia Centrum Wolontariatu Kędzierzyna-Koźla. Pierwsze efekty współpracy to zbiórka darów dla ofiar trąby powietrznej w Powiecie Strzeleckim oraz świąteczna Zbiórka Żywności: „Kup coś nie dla siebie”.
Grafika należy do Fundacja Promocji Aktywnego Trybu Życia RIAD | Facebook
Wspólnie z opolskim bankiem żywności Fundacji „Riad”, udało się przeprowadzić zbiórki żywności i realnie wspomóc ponad 500 osób. Kontynuowane były również akcje charytatywne: „Zajączek”, „Tornister” i „Mikołajki”. Dzięki hojności darczyńców z Kędzierzyna Koźle udało się przygotować wyprawki szkolne oraz paczki świątecznych dla dzieci z ubogich rodzin. Nawiązano również współpracę ze Stowarzyszeniem na Rzecz Autyzmu ,,Uczymy się żyć razem”, w ramach której przeprowadzone zostały pilotażowe warsztaty dla osób autystycznych. Po raz pierwszy, we współpracy z miejscowym MOSiRem udało się również zorganizować festyn sportowy z okazji Dnia Dziecka. Kontynuacją tych działań były zajęcia w ramach programów: „Aktywne lato” i „Sportowa sobota”, w których uczestniczyła także młodzież z klas integracyjnych. Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w rozgrywkach sportowych w ramach programu „Klasa z klasą”, a kozielska młodzież uczestniczyła w biegach triathlonowych.
Fundacja współpracuje również z Zakładami Azotowymi S.A, edukując dzieci i młodzież w temacie ekologii. W ramach tego programu przeprowadzone zostały konkursy: „Ekologia na wesoło” oraz rysunkowy, w którym dzieci musiały odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądać ma Zakuś – maskotka zakładów z Kędzierzyna Koźla. Przedstawiciele Fundacji uczestniczyli również, wraz ze studentami Uniwersytetu Ludowego ze szwedzkiej Landskrony i tymi z Politechniki Opolskiej w warsztatach ekologicznych. Ważnym wydarzeniem było nawiązanie współpracy z lokalnym oddziałem banku „ING” – dzięki niej udało się wyremontować i wyposażyć pomieszczenie edukacyjne ,w którym przez kilka miesięcy prowadzone były lekcje języka angielskiego. Sfinansowano także zajęcia w ramach świetlicy dla dzieci autystycznych oraz liczne szkolenia dla wolontariuszy. Z kolei pod patronatem prezydenta miasta Kędzierzyn Koźle rozegrano turniej tenisowy, nawiązano również współpracę ze znanym z gry w siatkarskiej „Pluslidze” – ZAKSA Kędzierzyn Koźle. To właśnie we współpracy z utytułowanym klubem, udało się zorganizować dwa seminaria ekologiczne. Z kolei w ramach Centrum Aktywności Lokalnej, wystawiono pierwsze przedstawienie teatru kukiełkowego, zaproszono również na koncerty rockowe kapele.
Grafika należy do Fundacja Promocji Aktywnego Trybu Życia RIAD | Facebook
Zadania Fundacji „Riad” zawsze starano się dostosować do aktualnych potrzeb: w trakcie powodzi z 2010 roku, przeprowadzono zbiórkę żywności (do potrzebujących trafiło ponad pięćdziesiąt ton towarów), a we współpracy z Fundacją „Radio Park” zrealizowano program pod hasłem: „Dobry Anioł”. To właśnie doświadczenia zebrane w realizacji warsztatów ekologicznych oraz inicjatywa: „Bezpieczny uczeń” (we współpracy ze służbami mundurowymi) oraz Centrum Aktywności Lokalnej, doprowadziły do stworzenia koncepcji powstania Kozielskiego Centrum Edukacji i Integracji Społecznej.
***
Więcej o działalności Fundacji Riad można się dowiedzieć na stronach:
Fundacja Promocji Aktywnego Trybu Życia RIAD (kkozle.pl)
Fundacja Promocji Aktywnego Trybu Życia RIAD | Facebook