Twórcą Leśnego Pogotowia, ośrodka rehabilitacji i schroniska dla dzikich zwierząt działającego przy Nadleśnictwie Katowice, jest Pan Jacek Wąsiński – pracownik Nadleśnictwa, z wykształcenia leśnik, a także absolwent Wydziału Ochrony Środowiska oraz kierunku Ekologiczne Podstawy Gospodarki Łowieckiej oraz Ochrona Gatunkowa Zwierząt w Polsce.
Ośrodek już ponad dwadzieścia siedem lat niesie pomoc zwierzętom, które zostały ranne w wypadkach drogowych lub na skutek innych sytuacji okaleczone, bądź osierocone i wymagają rehabilitacji, leczenia czy odchowania. Zwierzęta po odbytym leczeniu wypuszczane są na wolność, te, które ze względu na swój stan nie mogą powrócić do życia w naturalnym środowisku mają zapewnioną dożywotnią opiekę w ośrodku.
Grafika należy do Leśne Pogotowie – Leśne Pogotowie (lesnepogotowie.pl)
Zwierzęta nie są oswajane z ludźmi a obecność człowieka ogranicza się do minimum, młode zwierzęta przystosowujemy do życia na wolności a inne do przywrócenia naturze.
Placówka jest systematycznie rozbudowywana i modernizowana. Przygotowani jesteśmy do przyjmowania zwierząt od ryjówki aż po łosia a także płazów, gadów, ptaków. Oprócz gatunków charakterystycznych dla polskiego krajobrazu do Pogotowia trafiają także całkiem nietypowe gatunki np. węże, jaszczurki, żółwie, pająki, papugi itp.
Leśne Pogotowie prowadzi także działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży, aby budować w młodych ludziach wrażliwość i świadomość ekologiczną a także poszerzać ich wiedzę na temat polskiej fauny. Młodzież uczy się tutaj szacunku dla zwierząt, właściwego traktowania przyrody, podejścia ekologicznego i zrozumienia dla potrzeb środowiska naturalnego. Goście mają też możliwość kontaktu z dzikimi zwierzętami, a dzięki temu poznają ich zwyczaje, środowisko w którym żyją.
Głównym celem Leśnego Pogotowia jest rehabilitacja i przygotowywanie dzikich zwierząt do powrotu do ich naturalnego środowiska, zatem w okresie, kiedy do ośrodka trafia największa ilość zwierząt zajęcia edukacyjne na terenie ośrodka są ograniczone do minimum.
W tym czasie odwiedzamy szkoły, przedszkola itp. gdzie przeprowadzane są prelekcje i pokazy multimedialne.
Leśne Pogotowie uczestniczy w warsztatach imprezach przyrodniczo – ekologicznych organizowanych przez Nadleśnictwo Katowice, Śląski Ogród Botaniczny, Klub Gaja oraz szkoły.
Ośrodek jest przede wszystkim wspierany przez Nadleśnictwo Katowice, które współfinansuje działalność Leśnego Pogotowia, oraz przez RDOŚ Katowice, RDOŚ Kraków, a także lokalne samorządy.
Grafika należy do Leśne Pogotowie – Leśne Pogotowie (lesnepogotowie.pl)
Inicjatywą również wartą odnotowania, jest gra stworzona przez markę Under Twenty – „Gra zwierzaki”, w aplikacji poststickersapp, która jest możliwa do odtworzenia za pomocą strony https://poststickersapps.com/custom/2020/u20game/ za jej pomocą wspierane są zwierzęta Leśnego Pogotowia. Każda rozgrywka to 5 zł dla podopiecznych organizacji.
***
Więcej o działalności Leśnego Pogotowia można się dowiedzieć na stronach:
Leśne Pogotowie – Leśne Pogotowie (lesnepogotowie.pl)
Leśne Pogotowie – Jacek Wąsiński | Facebook