Każdego roku alarmująco wzrasta liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży; w 2018 roku Polska znalazła się na drugim miejscu w Europie, a od zeszłego roku procent młodych ludzi, którzy postanowili odebrać sobie życie wzrósł w naszym kraju aż o 10. Statystyki nie obejmują nieudanych prób samobójczych, których mogło być nawet dwadzieścia razy więcej. Czynnikami ryzyka, które skłaniają do tak ostatecznej decyzji mogą być m.in. traumatyczne doświadczenia, problemy z rówieśnikami, osamotnienie czy utrata bliskiej osoby, ale także zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa czy zaburzenia odżywiania.
Większość dzieci i nastolatków informuje kogoś ze swojego otoczenia, mniej lub bardziej wprost, o pomyśle targnięcia się na swoje życie; czasem można zaobserwować niepokojące zachowania, np. rozdawanie swoich rzeczy, poszukiwanie opiekunów dla swoich zwierzaków, używanie wyrażeń takich jak „to niedługo nie będzie mieć znaczenia” a nawet pisanie listów samobójczych. Niezależnie od formy, wołania o pomoc nie wolno bagatelizować.
Na ratunek przychodzą fundacje, zajmujące się wsparciem dzieci i nastolatków zmagających się z problemami emocjonalnymi.
Grafika należy do Fundacji Zobacz. Jestem https://www.facebook.com/ZobaczJestem
Fundacja „Zobacz…JESTEM” specjalizuje się właśnie w takiej tematyce. Oferuje pomoc zarówno młodym ludziom jak i ich rodzicom, opiekunom czy nauczycielom.
Jesteśmy inicjatorem kampanii Zobacz…ZNIKAM na rzecz przeciwdziałania zjawisku samobójstw dzieci i młodzieży, nad którą honorowy patronat objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Od 2016 roku działamy na rzecz przełamania funkcjonujących stereotypów dotyczących samobójstw. Nasze oddziaływania to przede wszystkim edukacja młodych osób, mająca na celu nauczyć ich sposobów radzenia sobie z trudnościami oraz wskazywać miejsca, gdzie mogą znaleźć pomoc i wsparcie. – możemy przeczytać na ich stronie.
Kampania zobacz…ZNIKAM rozpoczyna się 10 września – w Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom. Co roku odbywa się konferencja prasowa, zostają udostępnione plakaty, spoty telewizyjne, wywiady oraz materiały dla każdego, kto chce pomóc działać na rzecz profilaktyki samobójstw dzieci i młodzieży.
Ale to nie jedyna kampania prowadzona przez Fundację Zobacz…JESTEM: „Czerwony Pasek” ma na celu przeciwdziałanie zachowaniom autoagresywnym oraz walce ze stereotypizacją i wykluczeniem. Liczba młodych ludzi dokonujących samookaleczenia także niebezpiecznie wzrasta, dlatego potrzebna jest pomoc i profilaktyka.
Na co dzień fundacja prowadzi grupy wsparcia i grupy edukacyjne dla rodziców, opiekunów a także dla osób dotkniętych problemami. Uczniowie warszawskich szkół mogą także brać udział w warsztatach integracyjnych a stworzona przez fundację poradnia JESTEM oferuje psychoterapię indywidualną i grupową.
Fundacja realizuje również projekty współfinansowane ze środków publicznych, mające na celu poprawę jakości życia dzieci i młodzieży.
„Załóż pewność siebie” to właśnie najnowszy z takich projektów; stworzony przez osoby zmagające się w przeszłości z problemami emocjonalnymi, skierowany jest do młodych ludzi którzy pasjonują się modą: dzięki wspólnej zabawie można zaobserwować wpływ dbania o siebie na samopoczucie.
Grafika należy do Fundacji Zobacz. Jestem https://www.facebook.com/ZobaczJestem
***
Więcej o działalności Fundacji Zobacz Jestem można się dowiedzieć na stronach:
https://www.facebook.com/ZobaczJestem