Czy wypada kucać przy osobie na wózku? Jak przywitać się z osobą bez rąk? Jak poprowadzić osobę z niepełnosprawnością wzroku? Czy określenie „Głuchy” jest obraźliwe?
takie i inne pytanie zadajemy sobie czasem i zastanawiamy się, jak powinno się zachować spotykając osobę niepełnosprawną, czy i jak pomóc, jak rozmawiać, aby uniknąć niezręcznych, krępujących sytuacji. O tym wszystkim można dowiedzieć się na Lekcjach savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami, prowadzonymi przez Fundację Kulawa Warszawa w szkołach i innych zainteresowanych tematem placówkach czy instytucjach.
Naszą misją jest tworzenie przestrzeni dostępnej dla wszystkich, pod względem architektonicznym, społecznym i związanym z komunikowaniem się – mówi zespół Fundacji.
Choć nazwa sugeruje lokalny zakres działalności, Fundacja prowadzi projekty w całym kraju a także za granicą. Realizuje swoje cele między innymi poprzez, pomoc w projektowaniu nowych obiektów biorąc pod uwagę potrzeby osób z niepełnosprawnościami, prowadzi warsztaty i szkolenia, wspiera i rozwija aktywność oraz niezależność osób z niepełnosprawnościami, a także interweniuje w sytuacjach naruszenia praw osób z niepełnosprawnościami.
Grafika należy do Fundacji Kulawa Warszawa https://www.facebook.com/KulawaWarszawa
Zespół Fundacji specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów i szkoleń, których celem jest zmiana stereotypów w myśleniu o osobach niepełnosprawnych i niepełnosprawności,
Prowadząc zajęcia z dystansem, w łatwo przyswajalny sposób zapoznajemy uczestników i uczestniczki z zasadami savoir-vivre, historiami z życia codziennego osób z niepełnosprawnościami, staramy się odczarować niepełnosprawność i trochę z nią oswoić.
Tematyka szkoleń to – obsługa klienta z niepełnosprawnością, savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością, projektowanie z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz dostosowania stanowiska pracy.
W jednym z projektów “Przychodzi baba do lekarza?” którego tematem jest dostępność usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnością, Fundacja zbadała poziom tej dostępności i rodzaje barier na które pacjentki natrafiają. Jak wynika z badań, bariery te dotyczą: świadomości, problemów organizacyjno-proceduralnych, związanych z komunikacją i dostępem do informacji. Kobiety z niepełnosprawnościami natrafiają na bariery na każdym etapie wizyty ginekologicznej. Bariery, na które napotykają pacjentki z niepełnosprawnościami, nie ograniczają się do samej wizyty. Pierwsze bariery pojawiają się już w momencie podjęcia decyzji o wizycie, a następnie kolejno – przy wyborze lekarza, w rejestracji, transporcie do miejsca wizyty i podczas jej przebiegu oraz przy odbiorze wyników.
Fundacja zachęca do kontaktu organizacje oraz instytucje, które chciałyby współpracować i wpływać na korzystne zmiany.
Fundacja_Kulawa_Warszawa_dostępność_gabinetów_ginekologicznych (PDF 1,80 MB)
Fundacja prowadzi także sklep internetowy https://www.kulawawarszawa.pl/sklep/ dochody ze sprzedaży oferowanych artykułów przeznaczane są na rozwijanie działań Fundacji.
***
Więcej o działalności Fundacji Kulawa Warszawa można się dowiedzieć na stronach:
https://www.kulawawarszawa.pl/
https://www.facebook.com/KulawaWarszawa