Centrum Informacyjne SM (CISM) Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego jest miejscem gdzie każdy, anonimowo, może otrzymać informacje na temat stwardnienia rozsianego – o jego objawach, leczeniu, rehabilitacji, a także o wszystkich innych kwestiach dotyczących SM. Za pośrednictwem infolinii można się także zapisać na bezpłatne konsultacje: psychologa, neuropsychologa, neurologa, prawnika, pracownika socjalnego.
Infolinia 22 127 48 50 działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 16:00.
Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) założone w 1990 roku jest jedyną ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby chore na stwardnienie rozsiane, ich rodziny i przyjaciół. Towarzystwo zostało założone w 1990 roku i zrzesza ok. 6 tys. członków w 28 oddziałach na terenie całej Polski. Reprezentuje polskich chorych na SM na forum międzynarodowym, jest członkiem Europejskiej Platformy SM (European Multiple Sclerosis Platform – EMSP) i Międzynarodowej Federacji Towarzystw Stwardnienia Rozsianego (Multiple Sclerosis International Federation – MSIF).
Działania prowadzone przez Towarzystwo mają na celu ulepszenie funkcjonowanie chorych na SM w naszym kraju a także podniesienie świadomości społecznej dotyczącej stwardnienia rozsianego. PTSR stara się także wywierać wpływ na organy władzy państwowej aby wywalczyć dla chorych łatwiejszy dostęp do leków i rehabilitacji.
Grafika należy do Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego | Facebook
Jednym z głównych działań Towarzystwa jest rzecznictwo.
Reprezentujemy środowisko osób chorych w rozmowach z decydentami, w tym przede wszystkim z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, ale też z innymi instytucjami, takimi jak ZUS czy PFRON. Występujemy w imieniu całych grup, ale też pojedynczych osób, gdy mają problemy z dostępem do leczenia, rehabilitacji, opieki społecznej, gdy spotykają się z różnymi formami dyskryminacji. Pomagamy w kwestiach formalnych, a nawet, w niektórych przypadkach*, nasz Rzecznik Osób z SM może reprezentować osobę pokrzywdzoną w sądzie.
Nasze działania wspiera Doradcza Komisja Medyczna, która składa się z najbardziej uznanych neurologów w Polsce, specjalizujących się w stwardnieniu rozsianym. W roku 2010 z inicjatywy PTSR powołany został Parlamentarny Zespół ds. Stwardnienia Rozsianego, w skład którego weszli posłowie z różnych ugrupowań. Jest to grupa parlamentarzystów, dla których ważne są problemy osób z SM. Parlamentarzyści wspierają nas w kontaktach z Ministerstwem Zdrowia, NFZ i innymi instytucjami państwowymi. Na spotkaniach Zespołu możemy przedstawić trudności, z jakimi zmagają się osoby z SM w Polsce i dyskutować możliwe rozwiązania.
Organizacja jest prowadzona przede wszystkim przez wolontariuszy, głównie osoby chore, ich rodziny, przyjaciół. Na stronie Towarzystwa umieszczono wszystkie niezbędne informacje dotyczące SM.
***
Więcej o działalności Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego można się dowiedzieć na stronach:
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego | Facebook
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego – YouTube