Stowarzyszenie Nyskie Księstwo Jezior i Gór jest Lokalną Grupą Działania zrzeszającą w swoich szeregach przedstawicieli kilku gmin południowo zachodniej Polski – których celem jest działanie na rzecz wielopłaszczyznowego rozwoju regionu.
Pomysłów i projektów na co dzień jest dużo, dotyczą terenów wiejskich, a kilka z nich zasługuje na szczególna uwagę.
Dzięki projektowi możemy poznać w bardzo interesującej formie dzieje i najbardziej charakterystyczne cechy regionu. Wiele miejsc w Księstwie Nyskim ma swoją prawdziwą i tę bardziej “pokolorowaną” historię. Dzięki barwnemu przekazowi, z ciekawością czytamy opowieści związane z miejscowościami. Możemy też wyruszyć szlakiem legend. Szlak tworzy szereg punktów zlokalizowanych przy licznych obiektach zabytkowych, na obszarze działania LGD.
Każdy z punktów oznaczony jest słupem informacyjnym, na którym znaleźć można szczegółowy opis każdego z miejsc oraz mapę, która ułatwi dotarcie do pozostałych miejsc na szlaku.
Są to: Chociebórz (O zaginionej wsi Wechczewicz), Głochołazy (historia Vincenza Priessnitza), Głuchołazy (legenda o złotych górach i koziej szyi), Głębinów (Perła w głębinie. Legenda o Głębinowskim kościele), Jarnołtówek (Cicha Dolina, Legenda o szczerym Jakubie), Jarnołtówek (Legenda o skrzacie zwanym Ludoszą, Kopę Biskupią), Kałków (Święty Jerzy, templariusze i diabelski szpon), Niwnica (Historia o dwóch braciach młynarzach), Otmuchów (Legenda o Otmuchowskim zamku, nieszczęśliwej miłości i pięknym sokole), Paczków (Legenda o Paczkowskich kawkach), Pakosławice (Legenda o św. Jakubie), Pitrowice Nyskie (Dzieje pałacu), Podlesie (O synu drwala i najstarszym szlaku), Pokrzywna (Legenda o zaginionym mieście Rosenau), Przydroże (Historia o obrazie słynącym cudami i Szwedzkiej Górce), Ścinawa Nyska (Prawdziwa historia o zakazanej miłości Broni i Gerarda), Sidzina (Historia o kosciółku w szczerym polu), Skoroszyce (Opowieść o rycerzu bez głowy i wielkiej nieszczęśliwej miłości), Stary Paczków (Legenda o długiej miłości i sianokosach), Wilamowice Nyskie (Legenda o tym jak bochen chleba w kamień się zmienił).
Grafika należy do Nyskie Księstwo Jezior i Gór | Facebook
Na każdym ze słupów umieszczono kod QR, który pozwala szybko przejść do szczegółowego opisu udostępnionego na stronie internetowej.
Na podobnej zasadzie został utworzony także Szlak Wodny Nyskiego Księstwa Jezior i Gór, Są to zarówno jeziora, stawy jak i liczne rzeki. Są to zbiorniki naturalne oraz powstałe w wyniku działania człowieka. Szlak tworzy szereg punktów, zlokalizowanych przy najważniejszych obiektach wodnych na obszrze działania LGD. Każdy z punktów oznaczony jest słupem informacyjnym, na którym znaleźć można szczegółowy opis każdego z miejsc oraz mapę, która ułatwi dotarcie do pozostałych miejsc na szlaku.
Przedsiębiorcom i twórcom lokalnych, oferującym wyjątkowe i charakterystyczne dla obszaru objętego LSR NKJiG produkty lub usługi z kategorii – sztuka, rękodzieło, produkt spożywczy, zespół artystyczny, wydarzenie, obiekt turystyczny, zabytkowy – Stowarzyszenie proponuje wpisanie na listę produktów lokalnych i uzyskanie certyfikatu Produkt Lokalny https://ksiestwo.nysa.pl/produkt-lokalny/
Obecnie na liście znajduje się już 158 certyfikowanych produktów, o których więcej można przeczytać na stronie https://ksiestwo.nysa.pl/produkt-lokalny-lista-produktow/
***
Więcej o działalności Stowarzyszenia Nyskie Księstwo Jezior i Gór można się dowiedzieć na stronach:
Nyskie Księstwo Jezior i Gór (ksiestwo.nysa.pl)
Nyskie Księstwo Jezior i Gór | Facebook