Powstało w 1998 w Bielsku-Białej, we współpracy z parafią Św. Trójcy, z chęci pomocy dzieciom niepełnosprawnym oraz ich rodzicom; z czasem jednak rozszerzyło działalność, biorąc pod swoje skrzydła także osoby starsze.
Stowarzyszenie zrzesza ponad 180 osób, w znacznej większości niepełnosprawnych. Celem organizacji jest dbanie o rozwój wartości duchowych, talentów artystycznych oraz sportowych swoich podopiecznych. Podczas spotkań wspólnie się modlą, następnie uczestniczą w zajęciach z plastyki, muzyki, katechezy oraz w zajęciach teatralnych.
Co roku wystawiane są Jasełka Integracyjne, przedstawiane w Teatrze Polskim i w różnych kościołach, organizowany jest Dzień Dziecka, w trakcie którego przyznawane są nagrody szczególnie zasłużonym w codziennej pracy na rzecz dzieci z niepełnosprawnością a także letnie obozy sportowo-rehabilitacyjne, czy Zimowa Spartakiada dla osób Niepełnosprawnych 50+. Ponadto, prowadzone są zajęcia lekkoatletyczne oraz zajęcia gimnastyczno-ruchowe, spacery Nordic Walking, wystawy plastyczne i fotograficzne, konkursy wiedzy, zabawy andrzejkowe czy spotkania ze Św. Mikołajem. Osoby obłożnie chore – leżące – mogą liczyć na cotygodniową bezpłatną rehabilitację w swoim domu.
Grafika należy do Serce dla Serca | Facebook
Cały czas realizowany jest „Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020”. W zeszłym roku, w ramach projektu, seniorzy uczestniczyli na przykład w trzydniowych wyjazdowych warsztatach edukacyjno-artystycznych i kulinarnych w Lalikach. W tym roku, w programie ASOS uczestniczy ponad 200 seniorów ze Stowarzyszenia, Domu Dziennego Pobytu i Klubu „Przystań” w Bielsku Białej oraz Koła Emerytów i Rencistów z Kóz. W ramach pomocy służbom i instytucjom uczestnicy programu szyli maseczki, które następnie przekazane zostały do szpitala, a w ramach uczczenia 102 rocznicy Niepodległości zaprezentowano wystawę prac wykonanych w ciągu tego trudnego roku. W październiku dla beneficjentów odbyła się również wycieczka do Sandomierza i Kazimierza. Niestety, ze względu na panującą pandemię COVID-19, większość z atrakcji przewidzianych dla uczestników projektu musiało zostać zrealizowane w formie online. Na Facebook’owym fanpage’u fundacji zamieszczane są regularnie wpisy zawierające materiały z warsztatów, porady, ćwiczenia i zabawy. W ostanim poście na przykład można zapoznać się z wykładem dotyczącym pierwszej pomocy.
***
Więcej o działalności Stowarzyszenia „Serce dla Serca” można się dowiedzieć na stronach:
Aktualności – Stowarzyszenie „Serce dla Serca