Fundacja Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Nowa Nadzieja" została założona w 2008 roku przez rodziców chorych dzieci i ma swoje ośrodki diagnostyczne i terapeutyczne w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim oraz Poznaniu a obecnie buduje centrum w Śliwnikach na terenie Gminy Nowe Skalmierzyce.
Do swoich zadań Fundacja włączyła między innymi – organizowanie, finansowanie lub dofinansowywanie osobom z zaburzeniami rozwoju, w szczególności dla dzieci cierpiących na autyzm oraz ADHD: terapii psychologiczno-pedagogicznych i innych, lekarstw, suplementów, wizyt lekarskich, diety zdrowotnej, zabiegów rehabilitacyjnych, diagnostyki laboratoryjnej. Wspieranie organizacyjne, rzeczowe i finansowe zakładów opieki zdrowotnej oraz badań naukowych dotyczących zdrowia.
W Ośrodku Diagnozy i Terapii Autyzmu „Nowa Nadzieja” w Kaliszu jest przeprowadzana zespołowa, wielospecjalistyczna diagnoza, w oparciu o standard MAA (Multi-Agency Assessment). Procedura diagnostyczna jest długotrwała, wieloetapowa i niezmiernie pracochłonna, gdyż uwzględnia wszystkie sfery rozwoju dziecka. Bardzo istotne jest, by oceny diagnostycznej dokonywał zespół specjalistów z wielu dziedzin. Zespół diagnostyczny w Fundacji „Nowa Nadzieja” stanowią specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce i terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Grafika należy do Fundacji Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Nowa Nadzieja"
Podopieczni Fundacji to dzieci z różnymi niepełnosprawnościami – intelektualnymi i fizycznymi, w tym z autyzmem, zaburzeniami rozwojowymi, zespołem Downa, Westa, WAGR, Aspergera, padaczką, wodogłowiem, nadpobudliwością, SMA. W tym roku w sierpniu spotkali się na pięciodniowych półkoloniach Kolory nadziei, w Ostrowcu Świętokrzyskim. Program terapeuyucznych półkolonii oparty był głównie na spersonalizowanej zaplanowanej i dostosowanej do możliwości dzieci zabawie. A tak opisuje przebieg kolejnych dni Fundacja.
"I tak w poniedziałek było u nas bardzo pomarańczowo. Pomarańczowy to kolor charakterystyczny dla naszej Fundacji, który jest także symbolem energii, siły, radości oraz zabawy i właśnie tym wypełniona była każda chwila którą spędzaliśmy razem. Podczas zajęć terapeutycznych indywidualnych i grupowych, wspólnej zabawy oraz posiłków nasze dzieci miały możliwość poznać kolor pomarańczowy wszystkimi zmysłami.
We wtorek towarzyszył nam kolor czerwony. Tego dnia dzieci spotkały się z żołnierzami Wojska Polskiego, otrzymały flagi Polski oraz wykorzystały szereg zabaw sensorycznych i logopedycznych na świeżym powietrzu.
Środa to kolor żółty – tego dnia zadania terapeutyczne skupiły się wokół zmysłu smaku, węchu, wzroku, słuchu i dotyku. Istotą działań było by dzieci słuchały i słyszały, patrzyły i widziały, dotykały i odczuwały, próbowały, smakowały, wąchały.
Czwartek niebieski – tego dnia odwiedziła nas Pani Dorota Madejka- wiceprezes fundacji. Spędziła z nami miło czas i obdarowała dzieci prezentami. W czwartek gościliśmy również Panią Paulinę Szczepaniak, redaktor Telewizji Proart.
Piątek zielony – ostatni dzień półkolonii. Wspólnie przygotowaliśmy zdrowy i smaczny sok z zielonych warzyw i owoców, apetyczne pierogi uśmiechały się do dzieci z zielonych liści sałaty. Tego dnia wybraliśmy się do szczególnego miejsca w Ostrowie Wielkopolskim- odwiedziliśmy Aleję 15 drzew- drzewa te zostały posadzone w ramach akcji „Drzewa dla zielonej i zdrowej Europy”
Grafika należy do Fundacji Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Nowa Nadzieja"
***
Więcej o działalności Fundacji Nowa Nadzieja można się dowiedzieć na stronach:
https://www.nowanadzieja.com.pl/
https://www.facebook.com/FundacjaNowaNadzieja