W Warszawie od 24 lat działa Fundacja Pociechom, prowadząca nieodpłatnie wiele form terapii i rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych. Fundacja oferuje takie formy terapii jak: terapia ruchowa metodą integracji sensorycznej, terapia EEG-biofeedback, zajęcia logopedyczne, terapia ręki, terapia metodą dobrego startu, trening funkcjonowania codziennego i terapia psychologiczna. Specjalnością Fundacji Pociechom jest jednak hipoterapia i alpakoterapia.
Hipoterapia, bardzo popularna w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii, jest także dobrze znana w Polsce, choć często kojarzona z przejażdżkami konnymi. Jednak w Fundacji Pociechom zajęcia z końmi faktycznie mają charakter terapeutyczny.
Od ładnych kilku lat hipoterapia rozwija się także w Polsce, a co najważniejsze, rozwija się we właściwym kierunku. Hipoterapią nie nazywamy już spacerków na koniu, lecz zespół ćwiczeń wykonywanych przez dziecko, a koń w tym wszystkim pomaga. Jazda konna jest wskazana dla każdego, bo przyczynia się do równomiernego rozwoju układu mięśniowego. Jazda konna jest ćwiczeniem bardzo „równoważnym”, ponieważ wymaga równomiernej pracy prawej i lewej części ciała, by utrzymać równowagę i nie spaść z konia. Dlatego jest bardzo wskazana przy wszelkiego typu skoliozach i skrzywieniach układu kostnego, bo ten symetryczny rozwój tkanki mięśniowej następuje niejako samoczynnie. – powiedział nam Pan Piotr Kołodziej, Prezes Fundacji Pociechom.
Hipoterapia jest też bardzo przydatna dla dzieci z problemami psychicznymi. Koń wycisza dziecko – swoimi rozmiarami budzi respekt, a zarazem jest jak duża pluszowa przytulanka. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dziecko siedząc na koniu widzi świat z zupełnie innej perspektywy.
Nieco inne funkcje terapeutyczne spełnia obcowanie z alpakami, czyli alpakoterapia, którą w Fundacji Pociechom prowadzi Pan Krzysztof Buczek wraz z żoną.
Alpakoterapia jest wspomagająca wobec innych terapii. Jest to terapia sensoryczna, polegająca głównie na dotyku, obsłudze zwierzęcia i elementach tresury. Alpaka to spore, ale przy tym łagodne i puszyste zwierzę, więc dziecko przez kontakt z alpaką nabiera śmiałości także do innych zwierząt. Dziecko ma możliwość dotknięcia puszystej sierści alpaki i oprowadzenia jej na uwiązie, którego długość zależy od tego, w jakim stopniu dziecko przezwyciężyło już lęk. Kontrola nad dużo większym od siebie zwierzęciem, wzmacnia u dzieci poczucie pewności siebie. – powiedział nam Pan Krzysztof.
Alpakoterapia jest pomocna przy wszelkiego typu niepełnosprawnościach. Korzystają z niej także dzieci jeżdżące na wózku, które są wprowadzane przez Pana Krzysztofa do boksu alpaki i przezwyciężając swoje ograniczenia, dotykają miękkiej sierści zwierzęcia, co daje tym dzieciom mnóstwo satysfakcji. Największe efekty terapii widoczne są w przypadku dzieci z autyzmem.
Jeżeli dziecko jest zamknięte w sobie, to staramy się, aby przez kontakt ze zwierzęciem, przez to, że może takie zwierzę prowadzić i się nim zajmować, dziecko było bardziej zaangażowane. Dziecko otrzymuje tu bodźce, których nigdzie indziej nie dostanie. Mimo, iż jest to duże i miękkie zwierzę, dziecko ma pewność, że ono w żaden sposób mu nie zagraża. – opowiada Pan Krzysztof.
Terapia na ogół obejmuje dziesięć półgodzinnych sesji, bo pierwsze sesje, których ilość zależy od postawy samego dziecka, poświęcane są na oswajanie dziecka z większym od niego zwierzęciem i przełamywanie lęku. Bywa, że pierwsza sesja trwa zaledwie kilka minut, ze względu na bariery dziecka.
Alpaki są dzikimi zwierzętami, ale zanim zostaną przeznaczone do alpakoterapii, są oswajane i przechodzą długotrwałą tresurę, dzięki czemu kontakt dzieci z nimi jest całkowicie bezpieczny.
Fundacja Pociechom realizuje też inne projekty adresowane do dzieci, a zwłaszcza dzieci niepełnosprawnych. Jednym z nich są warsztaty tematyczne dla zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych. Są to warsztaty: końskie, przyrodnicze, ptasie (ornitologiczne), wiklinowe, ekologiczne, recyklingowe, a teraz także pszczele. Szczegółowe informacje o warsztatach tematycznych znajdziecie na stronie http://www.pociechom.org.pl/warsztaty/
Innym wartym wspomnienia projektem jest świetlica socjoterapeutyczna o nazwie Klub Młodzieżowy Podkowa, przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym, którą fundacja otworzyła w sierpniu bieżącego roku na warszawskiej Pradze. Świetlica jest przeznaczona dla dzieci z Pragi, „którym trudniej jest wystartować, którym trudniej jest zdobyć to, co innym przychodzi z łatwością”, jak to określił Pan Piotr Kołodziej. W świetlicy w godzinach pozalekcyjnych udzielana jest całkowicie bezpłatnie pomoc 30-u dzieciom mającym tego typu problemy. Korzystają one z różnorodnych form terapii, między innymi zajęć logopedycznych, terapii psychologicznej i pedagogicznej oraz socjoterapii. Dodatkowo otrzymują pomoc w odrabianiu lekcji, kształtowaniu prawidłowych nawyków społecznych i tężyzny fizycznej, choćby poprzez naukę jazdy konnej. Organizowane są dla nich również lekcje angielskiego, informatyki i obsługi komputera.
Fundacja Pociechom wykonuje dużo dobrej pracy na rzecz dzieci niepełnosprawnych, dlatego warto jej pomóc, a można to zrobić na kilka sposobów. Fundacja potrzebuje wolontariuszy do pracy przy koniach i chociaż nie będzie mogła im zapłacić, to Pan Prezes zapewnia, że fundacja zawsze się wolontariuszom w jakiś sposób odwdzięcza, a choćby możliwością darmowych jazd konnych.
Fundacja potrzebuje też wsparcia finansowego, którego można udzielić na trzy sposoby:
- Darowizny rzeczowe i finansowe wpłacane na konto fundacji.
- Odpis 1% podatku, ponieważ fundacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego.
- Skorzystanie z komercyjnych usług, takich jak jazda konna albo organizacja urodzin z alpakami lub końmi.
Szczegółowe informacje o Fundacji Pociechom znajdziecie na stronie http://www.pociechom.org.pl/