Fundacja Chronić Dobro przy opactwie Benedyktynów w Tyńcu

Fundacja Chronić Dobro, kontynuuje zadania Benedyktyńskiego Instytut Kultury, jej celem jest: ratowanie dziedzictwa kulturowego opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz propagowanie duchowości benedyktyńskiej, a także promowanie kultury, tradycji, historii i edukacji związanej z dziedzictwem opactwa Benedyktynów w Tyńcu
Nazwa fundacji nawiązuje do słów Jana Pawła II, który w liście z okazji 950-lecia opactwa tynieckiego przypomniał o roli św. Benedykta, który „stanął, by chronić dobro”. Taką też rolę odgrywały klasztory benedyktyńskie przez kolejne wieki. Chcemy, żeby słowa nadal były aktualne.
W codziennej działalności powyższe cele przekładają się przede wszystkim na propozycje dla przyjeżdżających do Tyńca gości – niezależnie od tego czy jest to turysta odwiedzający najstarszy klasztor w Polsce, osoba na rekreacyjnej wycieczce ścieżką rowerową lub promem czy gość szukający wyciszenia i duchowego wzmocnienia uczestnicząc w rekolekcjach i warsztatach – każdy jest oczekiwany i mile widziany w murach opactwa .
W ramach Fundacji Chronić Dobro prowadzona jest działalność:
– muzealna: opieka nad ekspozycją stałą Muzeum Opactwa i organizowanie wystaw czasowych
– edukacyjna: prowadzenie szerokiego spektrum warsztatów dla dzieci i dorosłych. Zajęcia dla dzieci mają przede wszystkim charakter lekcji muzealnych przybliżających historię najstarszego klasztoru w Polsce i znaczenie benedyktynów w kulturze europejskiej. Dla dorosłych prowadzone są rekolekcje i warsztaty mające przede wszystkim charakter duchowy i rozwojowy, a także związane są z nabywaniem nowych umiejętności.
– kulturalna: kościół opactwa w Tyńcu, jak i sale Wielkiej Ruiny stanowią świetne zaplecze dla organizacji koncertów, spotkań, spektakli.
– projektowa: w celu przybliżenia dziedzictwa benedyktyńskiego przygotowywane są projekty skierowanie dla różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, seniorów, rodzin oraz projektu popularyzujące turystyczne klasztor.
- kulturabenedyktyni@gmail.com – w sprawach działań kulturalnych i współpracy z Instytutem Sztuki Sakralnej oraz promocji
- muzeum@benedyktyni.com – w sprawach rezerwacji zwiedzania Opactwa i Muzeum oraz rezerwacji udziału w warsztatach
- edukacja@benedyktyni.com – w sprawach zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży
- michal@benedyktyni.pl – w sprawach dotyczących Muzeum Opactwa
- rezerwacje@jg.benedyktyni.com – w sprawach udziału w rekolekcjach
+48 503 032 420 – zapisy grup na zwiedzanie opactwa, zapisy na warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży
+48 508 272 037 – wydarzenia kulturalne, współpraca z Fundacją