Stomia to chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała. Konieczność przeprowadzenia operacji jej wyłonienia może być spowodowana wieloma czynnikami, najczęściej występuje w konsekwencji przebycia nowotworu jelita grubego, chorób zapalnych, polipowatości jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna.Gdy narząd działa nieprawidłowo, konieczna jest ingerencja chirurga, który wycina chory fragment i konstruuje nową drogę wypróżniania, która znajduje się na ścianie brzucha.
Po tym zabiegu wypróżnianie oraz wydalanie gazów odbywa się przez wyłonioną stomię.
Pominięcie zwieracza zamykającego ujście jelita, powoduje, że osoba ze stomią nie ma możliwości kontrolowania wypróżnień i wydalania gazów dlatego jest zmuszona do korzystania ze specjalnego worka stomijnego.
Istnieje kilka rodzajów stomii:
Ileostomia – tworzy się, gdy konieczne jest usunięcie całego jelita grubego. Wyłania się ją, wykorzystując do tego część jelita cienkiego, po prawej stronie brzucha.
Kolostomia – tworzona jest wtedy, gdy konieczne jest usunięcie części jelita grubego i/lub odbytnicy. W trakcie operacji jelito grube zostaje wyłonione na powierzchnię brzucha, by utworzyć z niego stomię.
Urostomia – operacja wyłonienia urostomii prowadzi do utworzenia nowej drogi oddawania moczu z pominięciem pęcherza moczowego. Konieczność przeprowadzenia zabiegu w większości przypadków wynika z usunięcia pęcherza moczowego w wyniku choroby lub jego uszkodzenia. W czasie operacji, chirurg wszczepia moczowody do wyizolowanego odcinka jelita. Jego jeden koniec zostaje zaszyty, a drugi wprowadzony na powierzchnię brzucha gdzie zostaje utworzona stomia. Zwykle znajduje się po prawej stronie ciała.
Pierwszy opis operacji wyłonienia stomii pochodzi z 1710 roku. Mr Alexis de Littre dokonał zabiegu u noworodka z zarośniętym odbytem. Historia stomii sięga jednak o wiele dalej. Niektórzy jej początków doszukują się nawet w podrozdziale Ehud (3:21 -22) Pisma Świętego.
Dzisiaj jest to bardzo popularna metoda leczenia, jednak proces do uznania operacji wyłonienia stomii był długi i trudny. Aktualnie w Polsce żyje około 40 tys. osób ze stomią.
Grafika należy do Fundacja STOMAlife. – Fundacja STOMAlife. Wszystko o stomii, stomikach, workach stomijnych, problemach ze stomią.
Fundacja STOMAlife z Warszawy walczy z wykluczeniem społecznym dotykającym pacjentów stomijnych. Celem Fundacji jest przełamanie tabu związanego ze stomią oraz edukacja pacjentów i społeczeństwa w zakresie faktów i mitów z nią związanych.
W tym celu Fundacja edukuje społeczeństwo na tematy związane ze stomią i problemami ludzi ze stomią chcąc w ten sposób budować atmosferę akceptacji, by chorzy mogli czuć się zrozumieni. Pracuje nad zmianą postawy ludzi chorych tak, by zaakceptowali swoją sytuację, aktywizuje stomików i zachęca do prowadzenia aktywnego życia.
***
Więcej o działalności Fundacji STOMAlife można się dowiedzieć na stronach: