Stowarzyszenie Pro Civium z Poznania ogłosiło pierwszy ogólnopolski konkurs filmowy dla studentów psychologii, prawa, resocjalizacji, pedagogiki resocjalizacyjnej oraz kryminologii. Celem konkursu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zalet procesu resocjalizacji i readaptacji osób pozbawionych wolności.
Konkurs skupia się na tworzeniu filmów wideo przeznaczonych do publikacji na platformie TikTok, których maksymalna długość nie przekracza 2 minut. Filmy powinny być nagrane w pionie, a uczestnicy mogą je przygotować w języku polskim, angielskim lub ukraińskim. Każdy uczestnik ma prawo zgłosić maksymalnie pięć filmów, z których każdy powinien zawierać różną odpowiedź na pytanie: "Dlaczego należy wspierać skazanych?". Zadanie konkursowe koncentruje się na ukazaniu korzyści wynikających z readaptacji i resocjalizacji skazanych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa publicznego, redukcji recydywizmu, stygmatyzacji oraz wykluczenia społecznego.
/źródło grafiki: https://stopstygmatyzacji.pl/konkurs-dla-studentow/
Zgłoszenia są przyjmowane drogą elektroniczną od 1 grudnia 2023 roku do 10 stycznia 2024 roku na adres dyrektoredukacja@stopstygmatyzacji.pl. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 31 stycznia 2024 roku, a wyniki zostaną ogłoszone indywidualnie oraz poprzez stronę internetową Stowarzyszenia oraz jego patronów i partnerów.
Nagrodzone zostaną dwie najlepsze prace, a kolejnych pięć otrzyma wyróżnienia. Za pierwsze miejsce przewidziano nagrodę finansową w wysokości 500 PLN, za drugie 250 PLN, a wyróżnione prace otrzymają nagrody rzeczowe. Wszyscy laureaci i wyróżnieni uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w kampaniach społecznych związanych z problematyką wykluczenia społecznego i stygmatyzacji osób skazanych oraz ich rodzin, realizowanych ze środków funduszy europejskich lub rządowych. Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma podziękowanie za udział w konkursie, a władze ich uczelni zostaną poinformowane o ich osiągnięciach przez organizatora, patronów i partnera konkursu.
Opiekunem konkursu jest Koordynator Sekcji Wsparcia Rozwoju Osobistego w Stowarzyszeniu, który udziela zainteresowanym wszelkich dodatkowych informacji o konkursie pod adresem email koordynator-swro@stopstygmatyzacji.pl. Celem konkursu jest wywołanie zmiany w społecznym postrzeganiu celów resocjalizacji i readaptacji skazanych oraz niwelowanie zachowań wykluczających i stygmatyzujących wobec osób pozbawionych wolności oraz ich bliskich.
Więcej inforamcji o Stowarzyszeniu Pro Civium można uzyskać na stronach:
Stop stygmatyzacji – Stowarzyszenie Pro Civium
Facebook – Stowarzyszenie Pro Civium
Stowarzyszenie Pro Civium – YouTube
Pro Civium – pomoc (post)penitencjarna (@pro_civium) (instagram.com)