wtorek, 22 kwietnia, 2025

Czytaj, myśl, rozwijaj się, uruchom wyobraźnię

Promowanie czytelnictwa i edukacja społeczna – oto misja fundacji zaczytani.org. Ich flagowy pomysł to „Zaczytane ławki”, które powędrowały do takich miast jak Bydgoszcz, Rybnik czy Warszawa. Sukcesy, z których są dumni, to prawie 2 miliony zebranych książek w akcjach ich wymiany (tzw. bookcrossing), ponad tysiąc „Zaczytanych bibliotek” oraz 465. przeszkolonych „bajkoedukatorów”.

Animatorzy Fundacji edukując oraz kształtując czytelnictwo zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych (ich rodziców, dziadków czy rodzeństwa), prowadzą m.in. coroczną „Wielką Zbiórkę Książek”, otwierają „Zaczytane Biblioteki” w hospicjach, punktach krwiodawstwa, czy centrach lokalnej aktywności. Szkolą również bajkoedukatorów – jak sami ich nazywają – wprowadzając nowatorską formułę terapii bajką w szpitalach oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych w trzynastu polskich miastach. Ich głównym celem jest pokazanie opiekunom dzieci (rodzicom, wychowawcom, nauczycielom) konkretnego narzędzia, dzięki któremu mogą budować trwałą relację z dzieckiem, wspólnie z nim identyfikować oraz nazywać emocje, a także wspierać je w trudnych chwilach. Najmłodsi, naśladując wybranego bohatera literackiego, uczą się, jak można radzić sobie z dojrzewaniem; dowiadują się, że nie są jedyne, które mają podobne problemy, bo ich rówieśnikom może się przytrafić to samo.

Na łamy wielu portali i lokalnych gazet „Zaczytani.org” trafili, wymyślając „Zaczytane Ławki”, które stanęły przed galeriami handlowymi oraz na placach 55. polskich miast. Jednym z nich jest Bydgoszcz, gdzie stanęły: „Ławka Mózg”, autorstwa Katarzyny Głowy; „W Pustyni i w Puszczy”, której twórcą jest Kinga Kulawiecka oraz „Ławka Wśród Planet”, wg. projektu Alicji Kocurek. Z kolei w galerii handlowej w Zabrzu stworzono aż trzynaście ławek, a każda z nich nawiązywała do innej z bajek: „Akademia Pana Kleksa”, „Nie zawracajcie mi trąby”; odwoływała się do dziecięcych emocji: „Ławka Marzeń”, „Przytulanka”; naszych zmysłów: „Smakuj”, „Słuchaj”; motywowała do aktywności: „Działaj”, bądź edukowała: „Nazywaj”. Każda „Zaczytana Ławka”, niezależnie od miasta, w którym stanęła – idąc z duchem czasu – została wyposażona w tabliczkę z kodem QR, dzięki któremu można pobrać bezpłatny audiobook. Pracownicy Fundacji – o czym zapewniają na swojej stronie internetowej – są otwarci na propozycje ze strony i sugestie, gdzie mogłyby stanąć kolejne ławki promujące czytelnictwo, a przy tym: wprowadzające najmłodszych w świat fantazji, rozwijając ich wyobraźnię oraz poszerzając wiedzę: geograficzną, historyczną czy biologiczną.


Źródło grafiki: https://www.facebook.com/zaczytani.org/

We współpracy z instytucjami kultury oraz samorządami siedmiu dużych miast, pracownicy Fundacji przez pięć tygodni zbierają wartościowe książki. Akcje przeprowadzane są w szkołach, bibliotekach, urzędach miast, teatrach, muzeach, instytucjach publicznych czy działających na osiedlach czy centrach miast – klubokawiarniach. Wszystkie tytuły są później sortowane i porządkowane w księgozbiory przeznaczone do poszczególnych instytucji czy placówek. Paczki z książkami trafiają do szpitali, domów dziecka, domów seniora, świetlic środowiskowych czy domów samotnej matki, gdzie wcześniej dostęp do nowych i wartościowych tytułów był utrudniony; choćby z przyczyn finansowych.

Fundacja „Zaczytani.org” nie tylko czyta książki, ale sama je tworzy. Jedną z nich jest „Myszka Marcelinka” – opowieść dla dzieci z problemami onkologicznymi, która ma wspierać małych pacjentów oraz ich najbliższych w tym trudnym dla nich czasie. Terapia prowadzona na bazie książki ma na celu oderwanie myśli dzieci od choroby nowotworowej oraz pracować nad emocjami, które towarzyszą im podczas leczenia.

W swoich działaniach łączymy środowiska artystyczne, naukowe oraz biznesowe (…)Wykorzystujemy książkę do budowania właściwych relacji: z samym sobą, z najbliższym otoczeniem oraz między społecznościami i instytucjami, wspieramy podopiecznych placówek pomocowych oraz inspirujemy mieszkańców miast” – czytamy na stronie zaczytani.org.

Warto dodać, że Fundacja „Zaczytani.org” realizuje programy wolontariackie i szkoleniowe dla firm, tworząc rozbudowane projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Nie mają również oporu, by zajrzeć do zakładów karnych, gdzie także stawiają półki pełne interesujących książek czy podręczników.

 


Więcej o działalności Fundacji Zaczytani.org można się dowiedzieć na stronach:

https://zaczytani.org/

https://www.facebook.com/zaczytani.org/

POWIĄZANE

597FaniLubię
242SubskrybującySubskrybuj

NAJNOWSZE