„Jeśli w ogóle istnieją odpowiedzi na nasze najbardziej ogólne pytania – dlaczego, jak, co, gdzie? – to znaleźć je można w drobnych detalach prawdziwego życia". Te słowa antropologa kultury, Clifford Geertza, stały się mottem działania Fundacji „Ari Ari”. Organizacji pozarządowej, realizującej projekty edukacyjne, społeczne, badawcze oraz popularyzatorskie w Polsce i za granicą: przede wszystkim w Armenii, Gruzji, na Ukrainie oraz w Mołdawii.
Jak sami twierdzą, ich działalność to połączenie doświadczenia i żywiołowości. Dzięki swojej pracy, chcą – ludziom z pasją i ambicjami – zaoferować możliwość stworzenia przyjaznych człowiekowi przestrzeni. A przy tym pozostawać w służbie ludziom; bez względu na ich pochodzenie i status społeczny, propagować wartości demokracji i społeczeństwa otwartego, wydobywać najciekawsze formy aktywności oraz pomagać „ponad wszelkimi granicami”.
Grafika należy do Fundacja Ari Ari | Facebook
Fundacja „Ari Ari” od 2008 roku tworzy projekty, których charakter pozostaje: otwarty, synkretyczny i interdyscyplinarny. Obszary tematyczne, którymi się zajmują to m.in. dziedzictwo kulturowe i edukacja, pomoc rozwojowa i współpraca międzynarodowa, a także badania i diagnozy społeczne. Fundacja, która ma swoją siedzibę w Bydgoszczy, realizuje akcje przeciwdziałające wykluczaniu ludzi z mniejszości etnicznych i narodowych, uchodźców, imigrantów, osób niepełnosprawnych i wszystkich grup spychanych na margines życia społecznego. „Podczas dwunastu lat istnienia, pomagaliśmy w transferze polskiej wiedzy i doświadczenia za granicę, przygotowywaliśmy konferencje, warsztaty i seminaria, wydawaliśmy publikacje książkowe, płyty i gry, produkowaliśmy filmy, koordynowaliśmy prace porządkowo-konserwatorskie, przyglądaliśmy się rozmaitym aspektom życia, prowadząc badania i opisując nasz świat, wykonywaliśmy również wszelkiego rodzaju dokumentacje oraz opracowania” – podsumowują swoje dotychczasowe dokonania. „Od wielu lat zabiegamy o przywracania pamięci o materialnym i niematerialnym dziedzictwie wielokulturowych społeczności małych miejscowości i oddalonych od centrów regionów” – piszą na swojej stronie internetowej: ariari.org.
W ramach ostatnich działań Fundacji, szlakiem ewangelickim po Włocławku, prowadził wszystkich chętnych – znawca i badacz historii tego miasta, dr Tomasz Dziki. Wraz z Urządem Miasta i Gminy Skępe, Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Ósemka” we Włocławku oraz Grupą Historyczno – Poszukiwawczą „Gustaw”, zorganizowali również „Pożegnanie wakacji 2020”, podczas którego można było poznać historię miasta Skępe, zwiedzić miejscowy kościoł i klasztor Bernardynów, zadumać się nad ulotnością życia spacerując po cmentarzach: katolickim i żydowskim. Słowem – poznać wielobarwne życie międzykulturowej społeczności. Wszystko to było częścią szerszego projektu: „Spacery lokalne 2020 – Historie polsko-rosyjskie na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej”, kontynuującego spotkania z trudnymi, ale ciekawymi i mało znanymi historiami, pokazywanymi z nieoczywistych perspektyw. Trasa przygotowana została wraz z mieszkańcami, uwzględniając nie tylko różne wrażliwości, ale i różne wydarzenia, okresy historyczne i miejsca. Podobny spacer zorganizowali również w sierpniu 2020 roku w kujawskim Kowalu.
Grafika należy do Fundacja Ari Ari | Facebook
Bydgoska Fundacja pomaga również znaleźć źródła finansowania innym organizacjom, zajmuje się pisaniem wniosków o dotacje, towarzyszy lokalnym pasjonatom w tworzeniu wystaw, przedsięwzięć społecznych; prowadzi warsztaty z zakresu etnografii i antropologii kulturowej.
„Ari Ari” jest członkiem „Grupy Zagranica” – stowarzyszenia polskich organizacji pozarządowych, zaangażowanych w międzynarodową współpracę rozwojową, wspieranie demokracji oraz pomoc humanitarną.
***
Więcej o działalności Fundacji „Ari Ari” można się dowiedzieć na stronach:
Fundacja Ari Ari (@FundacjaAriAri) / Twitter
Fundacja Ari Ari | Słuchanie bezpłatnie w SoundCloud