Fundacja OP ENHEIM to właściwie Dom Otwarty dla kultury, który powstał w 2018 roku. Mieści się on we Wrocławiu, w barokowej kamienicy, która jako nieliczna w obrębie wrocławskiego Starego Miasta, bez uszkodzeń przetrwała oblężenie i bombardowania Wrocławia; kamienica przeszła gruntowną, trwającą pięć lat renowację. Na miejscu odbywają warsztaty, koncerty i spotkania kulturalne. Głównym celem fundacji jest wspieranie sztuki współczesnej. W ramach swojej działalności organizacja realizuje projekty takie jak „OP_Fame”, czyli cykl edukacyjny dla artystów, na który składają się konferencje, warsztaty, wizyty studyjne oraz dyskusje. W tym roku cykl został w całości przeniesiony do internetu.
Fundacja organizuje także wydarzenia w ramach cyklu „OP_Books”; na jednym z nich gościem była Anda Rottenberg z książką „Sztuka w Polsce 1945–2005”. Spotkania transmitowane są na żywo w trybie online.
„OP_Young” to najnowszy projekt fundacji, dedykowany artystom sztuk wizualnych do 35. roku życia, związanych z obszarem Dolnego Śląska. Stanowi on odpowiedź na kryzys środowiska artystycznego ze względu na COVID-19. Spośród nadesłanych realizacji artystycznych jury wyłoniło te przedstawiające najbardziej dojrzały, spójny i oryginalny język wyrazu. Wybrane realizacje artystyczne można także nabyć.
Grafiki należy do OP ENHEIM | Facebook
W odpowiedzi na pandemię stworzony został program cyfrowych rezydencji artystycznych – Digital Residency. W czasie trwania projektu odbyły się webinary edukacyjne dla uczestników, a całość programu dostępna jest pod adresem www.digitalresidency.pl.
W tym roku powstał także nowy cykl „Tacet” na który złożyły się trzy spotkania na temat innowacyjnego działania współczesnych artystów pracujących z dźwiękiem. Występy poprzedzone zostały wykładem z zakresu muzykoznawstwa, historii sztuki, filozofii kultury, nowych technologii i nauk ścisłych.
Jesienią odbyły się również debaty z cyklu „OP_Talks” na przykład „Restart solidarności społecznej – jaką rolę odgrywa kultura i sztuka?”, czy też „Niewidzialni? Mniejszości i społeczności narodowe i etniczne między Wrocławiem a Berlinem”
Dom Oppenheimów, czyli siedziba fundacji, znalazła się w tym roku na shortliście przyznawanych po raz pierwszy w historii Specjalnych Nagród Ilucidare w ramach Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego / Nagrody Europa Nostra.
***
Więcej o działalności Fundacji OP ENHEIM można się dowiedzieć na stronach:
OP ENHEIM (@op_enheim) • Zdjęcia i filmy na Instagramie