Fundacja Rodziny Nissenbaumów powstała w 1983 roku i jej misją jest ratowanie świadectw i cennych zabytków kultury żydowskiej w Polsce.
Działalność pierwszej założonej po II wojnie światowej Fundacji przez lata skupiało się na odbudowie i ochronie cmentarzy żydowskich – m.in. aktywnie włączyli się w prace renowacyjnych drugiego co do wielkości żydowskiego cmentarza w Europie, tzw. nowego cmentarza żydowskiego w Łodzi. Podczas swoich działań ogromną wagę przykładają do upamiętniania miejsc walki i męczeństwa Żydów na terenach znajdujących się w granicach obecnego państwa polskiego. Jednym z głównych celów istnienia fundacji jest również edukowanie młodych ludzi w duchu dialogu i szacunku dla żydowskiej spuścizny duchowej i materialnej.
Grafika należy do Fundacji Rodziny Nissenbaumów
Fundacja Rodziny Nissenbaumów wsparła działalność edukacyjną Muzeum Historii Żydów Polskich „Pollin, włączając się w „Międzynarodową Letnią Szkołę PIYE – której celem jest szerzenie wartości i misji Centrum Edukacyjnego Muzeum w środowisku młodzieży z Polski, Izraela i Niemiec. Projekt jest rozwinięciem realizowanego od ponad sześciu lat w Polsce i Izraelu programu wymiany studenckiej: Polish-Intercultural Youth Encounters (PIYE), wspólnej inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich i Żydowskiego Instytutu Historycznego. Impreza ma charakter cykliczny i jest przeprowadzana co roku; Fundacja Rodziny Nissenbaumów wspiera także organizację wystawy głównej warszawskiego muzeum „Pollin”, które – w odróżnieniu od jerozolimskiego Jad Waszem – nie koncentruje swego przekazu na II wojnie światowej i Holokauście, ale opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki.
„Fundacja honoruje działalność Muzeum Historii Żydów Polskich i chce wspierać tworzenie wystawy o tysiącletnim życiu tej społeczności w Polsce. Cieszymy się, że młodzież z Polski, Izraela i Niemiec będzie mogła w ten sposób poznać bogactwo dziedzictwa kulturowego społeczności żydowskiej w Polsce – pisze na stronie internetowej, Sonja Nissenbaum – Prezes Zarządu Fundacji Rodziny Nissenbaumów.
***
Więcej o działalności Fundacji Rodziny Nissenbaumów można się dowiedzieć na stronach:
Fundacja Rodziny Nissenbaumów | Facebook