Najnowsze wątki

Pierwsze polskie parlamentarzystki

Zapoczątkował: Nadia Firkowicz / SPOŁECZEŃSTWO
28 listopada 1918 - Polki jako pierwsze kobiety na świecie uzyskały prawo do głosowania i kandydowania dekretem o ordynacji wyborczej wydanym przez Józefa Piłsudskiego. Rok 2018 uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej został ustanowiony Rokiem Praw Kobiet.

0 komentarze/y


czy jesteśmy w czasach V rozbioru RP

Zapoczątkował: Krzysztof Strawinski / TEMATY RÓŻNE
czasy drugiej połowy XVIII wieku dla Polski przypominają w 100% czas teraźniejszy, brakuje tylko drukowania fałszywych złotówek, jak wówczas bitych fałszywych polskich dukatów przez Fryderyka II, o tych i innych ciekawych aspektach antypolonizmu na przestrzeni ostatnich 300 lat mówił na spotkaniu z Polonią berlińską prof.dr.hab Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN w ramach dyskusji organizowanych przez Klub Gazety Polskiej w Berlinie z Panem Markiem Wasagiem na czele, (autor Jan Wojewski)

0 komentarze/y


Kto zapłaci najwięcej za deszczówkę czy roztopiony śnieg?!

Zapoczątkował: Onas / PRAWO
Od 1 stycznia 2018 r. zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną PE obowiązuje nowe Prawo Wodne, zmieniające dotychczasowe zasady gospodarowania wodami i strukturę organów. Oznacza to wprowadzenie lub wzrost opłat za odprowadzenie wód deszczowych i roztopowych. Dyskusja o konieczności wprowadzenia takich opłat trwa w Polsce od wielu lat. Do tej pory opłaty z tego tytułu pobierano w niewielu miastach i były one symboliczne. Po wprowadzeniu Prawa wodnego płacić będą wszyscy, a opłaty będą wyższe.

0 komentarze/y


Wywiad z reżyserem filmu “Wyklęty” Konradem Łęckim

Zapoczątkował: Onas / SPOŁECZEŃSTWO
Smutne jest to nasze przesłanie, że wszystkie zrywy są okupione bardzo dużą ofiarą. Film ma ukazać pewną złożoną całość. Wnioski każdy powinien wyciągać sam. Raczej nie chciałem ich wskazywać palcem, choć nasz bohater ukazuje się jako wzór do naśladowania i to jest miłe. Natomiast bardziej chodziło mi o pokazanie historii i dramatyzmu tej postaci, niż kreowanie jakiegoś przesłania.

0 komentarze/y


IPN w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018

Zapoczątkował: Piotr Marzec / SPOŁECZEŃSTWO
Komunistyczni oprawcy Ich mordowali, a później starali się wymazać Ich ze zbiorowej pamięci Polaków. Co smutne, a nawet przerażające, ta odgórnie sterowana niepamięć o Żołnierzach Wyklętych była kontynuowana po 1989 roku, czyli rzekomym upadku komunizmu w Polsce. Na szczęście te czasy już minęły i 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych możemy oddać Im należną cześć. Instytut Pamięci Narodowej także aktywnie włączył się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

0 komentarze/y


Lepiej było pójść do gazu niż prosić o pomoc Polaka?

Zapoczątkował: Grzegorz Strzemecki / TEMATY RÓŻNE
Na szczyt antypolskiego hejtu wspiął się prof. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego stwierdzając, że dla Żydów "najlepszą strategią uratowania się był obóz koncentracyjny, a nie ukrywanie się i zdanie się tylko na pomoc Polaków".

0 komentarze/y


Czas na wzrok 40+ - Kampania edukacyjna

Zapoczątkował: Artur Blazer / ZDROWIE
CZAS NA WZROK 40+ to ogólnopolska kampania edukacyjna, skierowana do osób po 40. roku życia. Ma za zadanie popularyzować wiedzę o prezbiopii i metodach jej korekcji, a także zachęcać do regularnego badania wzroku.

0 komentarze/y


Kurs Kreatywnego Pisania w Krakowie Mieście Literatury

Zapoczątkował: Artur Blazer / TEMATY RÓŻNE
Weekendowe warsztaty pisania, kilkumiesięczny kurs krytyki literackiej oraz wiele dyskusji i spotkań - wszystko to czeka  w Krakowie na miłośników pisania. Właśnie ogłoszono pierwsze półrocze zajęć w programie Kurs Kreatywnego Pisania.

0 komentarze/y


Wielki Post, Walentynki i ateiści

Zapoczątkował: WarszawskieSpo / TEMATY RÓŻNE
Mateusz: 6.16-18 16 Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. 17 Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, 18 aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

0 komentarze/y


14 luty – dzień pamięci o Armii Krajowej

Zapoczątkował: WarszawskieSpo / TEMATY RÓŻNE
14 lutego 1942 Związek Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego, przemianowano na Armię Krajową, uważaną za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

0 komentarze/y


VI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych WILCZYM TROPEM

Zapoczątkował: WarszawskieSpo / TEMATY RÓŻNE
4 marca 2018 r. w całej Polsce odbędzie się VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

0 komentarze/y


Świadectwo Szmula Zygielbojma o zagładzie Żydów, jej sprawcach i postawie Polaków

Zapoczątkował: Grzegorz Strzemecki / TEMATY RÓŻNE
Wobec bezprecedensowego ataku propagandowego na Polskę, kłamliwie oskarżającego Polaków o niegodne zachowania podczas terroru niemieckiej okupacji w Polsce, warto przypomnieć i wprowadzić w obieg w Internecie dokumenty z tamtych czasów, które jednoznacznie opisują ówczesną sytuację, ofiary i oprawców.

0 komentarze/y


Nieznany do dziś oficjalny raport strat wojennych Polski sporządzono w 1947 roku!

Zapoczątkował: admin / TEMATY RÓŻNE
Mało osób wie, że straty wojenne spowodowane przez Niemców zostały bardzo dokładnie wyliczone już 70 lat temu i zawarte w opracowaniu przygotowanym przez Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej w styczniu 1947 roku: Sprawozdanie w przedmiocie strat i szkód wojennych Polski w latach 1939-1945.

0 komentarze/y


GMO - ostatnia szansa na poprawki

Zapoczątkował: WarszawskieSpo / ZDROWIE
24.01.2018 r. odbyło się spotkanie pozarządowych organizacji z posłami, na którym dyskutowano wniesienie kolejnych poprawek do ustawy związanej z GMO.

0 komentarze/y


Historia Obrony Grodna - Antek Srebrny

Zapoczątkował: Anna Jakubowska / SPOŁECZEŃSTWO
Film animowany przygotowany na podstawie komiksu Obrona Grodna z serii „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”. IPNtv Czy każdy sposób edukowania jest dobry? Jakie narzędzia wybrać w dzisiejszych czasach?

0 komentarze/y


Odnaleźć męskość, odkryć kobiecość - transmisja online już 30.09

Zapoczątkował: Joanna Lerka / SPOŁECZEŃSTWO
O tożsamości

0 komentarze/y


Przyjaźń niemiecko-polska...

Zapoczątkował: Grzegorz Strzemecki / TEMATY RÓŻNE
...kwitnie tak bardzo, że nasi zachodni sąsiedzi znowu ofiarują się z bratnią pomocą, zupełnie jak za czasów honeckerowskiego NRD-ówka i pierwszej "Solidarności".

0 komentarze/y


Divide et impera, czyli sporu ciąg dalszy

Zapoczątkował: Ewa Kubica / PRAWO
Żeby zapobiec nadużyciom, kantom i zwykłemu złodziejstwu PiS proponuje kroki prawne typu rewolucyjnego, czyli prawo tworzone pod sytuację, a nie wynikające z tradycyjnej, rzymskiej doktryny prawa. 

0 komentarze/y


GMO - zagrożenie dla Polski

Zapoczątkował: admin / ZDROWIE
W Sejmie obecnie trwają prace nad zmianami w ustawie o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych, więc warto dowiedzieć się czym jest GMO i jakim zagrożeniem dla nas jest żywność genetycznie modyfikowana. Ponieważ opinie na ten temat propagowane w największych mediach, jak uczy doświadczenie, nie są zbyt wiarygodne, dla tego warto sprawdzić, co o tym mówią niezależni eksperci.

0 komentarze/y


Po co gejowska międzynarodówka przyjechała do Polski (Uwaga! Tekst wyłącznie dla dorosłych)

Zapoczątkował: Grzegorz Strzemecki / SPOŁECZEŃSTWO
1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych rozpoczął się w Warszawie zjazd Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek ILGA. Wybór tej daty jest jak sądzę nieprzypadkowy.

0 komentarze/y